„Zavolal jsem si například na opravu sekačky firmu. Za samotnou opravu jsem zaplatil tři tisíce. Za cestu ale ještě o sedm set více. Jen za to, že dojeli, jsem tak zaplatil více než za samotnou opravu,“ zdůvodnil Lahvička najmutí řemeslníků. Jak podotkl, s tímto krokem už počítal ve své koncepci, s kterou se ucházel o místo ředitele Tezy.

Peníze na výplaty nových zaměstnanců půjdou podle Lahvičky z fondu oprav Tezy. Ten nechal ředitel kvůli těmto výdajům navýšit. Městská rada mu v tomto vyhověla. Jak Lahvička říká, peníze na výplaty mohl dát, protože se snížily náklady za proplácení oprav firmám.

Z investičního fondu nechal potom šéf Tezy převést čtyři miliony. „Můj předchůdce nechal rozpočet snížit o tři miliony oproti loňsku. Tím pádem by mně na žádné větší opravy nezbyly peníze,“ vysvětlil Lahvička. Jak podotkl, jen oprava střechy na sportovní hale stojí půl milionu korun.

Najmutí čtyřčlenného týmu řemeslníků vítá garant Tezy a radní Jiří Pěnčík (KSČM). „Nejenže ušetří, ale také zaměstnal čtyři lidi z úřadu práce. Odebral z nezaměstnanosti. Pokud tito lidé jsou odborně schopní, tak nevidím důvod, proč by si měl ředitel najímat externí firmy,“ domnívá se Pěnčík.

Tým řemeslníků má ale také města Městská bytová správa spadající pod město. Jak řekla její jednatelka Jana Bimková, městské organizace ji mohou zažádat o provedení prací. „Například pro Tespru jsme dělali kotelnu,“ uvedla. Jak dodala, městská bytová správa má zedníky, malíře i řemeslníky na vodo – topo. „Pokud nedělají jinou zakázku, tak jsou organizacím k dispozici. Ty samozřejmě musí za práci zaplatit. Protože ale spadáme pod město, tak nemusejí platit daň z přidané hodnoty,“ doplnila Bimková.

Podle předsedy finančního výboru zastupitelstva a opozičního zastupitele Ladislava Ambrozka (KDU – ČSL) je najmutí čtyřčlenného řemeslnického týmu krokem zpátky. „Měl to i v koncepci, ale sliboval, že tento tým zřídí namísto údržbářů na jednotlivých sportovištích. Cítím z toho nějakou kulišárnu,“ okomentoval krok šéfa Tezy Ambozek. Podle něj je najmutí čtyř lidí, pro které není v organizaci osm hodin denně práce, luxus. Podle dalšího opozičního zastupitele a šéfa hodonínských atletů Antonína Slezáka (Nezávislí), že příjímáním nových zaměstnanců, můžou organizaci později chybět peníze na investice a větší opravy.

Lahvička ale argumentuje tím, že na každém sportovišti je sezona v jiný termín a pro řemeslníky práci má. „Sliboval jsem, že údržbáře sjednotím v jeden tým, aby mohli provádět běžné opravy i například úklid sněhu,“ oponoval Lahvička. Nového údržbáře bude mít i fotbalový stadion. A to místo jeho správce, kterým nakonec nebude předseda fotbalového Regionálního střediska mládeže Josef Foltýn. Podle šéfa Tezy je to kvůli neúspěchu projektu společného fotbalového týmu Hodonín – Kyjov.