Hyjánek, nebo Koliba? Jeden z nich se stane ředitelem hodonínské zoo. Ve středu si je z osmi kandidátů vybrala komise složená z devíti zastupitelů.

„Výběrové řízení proběhlo korektně, nebylo to žádné divadlo, jak píšou někdy noviny. Mrzí mě, že chyběli někteří opoziční zastupitelé, kteří své zástupce nedelegovali,“ uvedl starosta Hodonína Jiří Mráka. Ten nechtěl prozradit, ke kterému z uchazečů se přiklání, ale jak řekl, doufá, že v úterý 13. září radní ředitele napotřetí vyberou. „Protože jestli ne, bylo by to už opravdu divadýlko,“ věří ve shodu radních.

Mezi sedmi radními v komisi, která vybrala řízením pověřeného ředitele zoo a bývalého hodonínského starostu Jiřího Kolibu (KDU-ČSL) a dlouholetého zoologa v zoo Jaroslava Hyjánka, zasedl kromě zástupce ODS i zastupitel za TOP 09 Tomáš Sotoniak. „Byl to diametrální rozdíl oproti minulému výběru, kdy jsem byl znechucený. Členové komise brali tentokrát v potaz názor odborné části komise, což byla ředitelka bratislavské zoo,“ uvedl Sotoniak, který naposledy průběh výběrového řízení veřejně kritizoval. Sám přitom neví, jestli k současnému výsledku dospěla komise díky tlaku médií, nebo zda někteří radní najednou změnili názor. Ředitelem by podle něj měl být Koliba, protože je vyzrálejší manažer.

O ředitelský post projevil opět zájem bývalý a odvolaný ředitel Miroslav Frais, který momentálně čelí obžalobě z přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku, trestného činu zpronevěry a přečinu přijetí úplatku. Ty měl údajně spáchat za působení v zoo. Odborná členka komise s hlasem poradním, ředitelka bratislavské zoo Miloslava Šavelová, řekla, že odborně na výši jsou oba kandidáti i exředitel Frais. Hodonínskou zoo zná podle svých slov dvacet let, ale volba, kdo je z těchto dvou vhodnější, je už parketa pro někoho jiného.

Oba vybraní muži mají z výběrového řízení dobrý pocit. „Uchazečů bylo tentokrát méně a menší byla i výběrová komise, ta měla připravené dotazy,“ zhodnotil Jaroslav Hyjánek. Ten netuší, jakou má proti Kolibovi šanci. „Jestli bude rada hodnotit politické zkušenosti, má výhody ředitel Koliba, pokud dlouholeté zkušenosti z provozu zoo, tak to jsem zase ve výhodě já,“ míní. Hyjánek přitom komisi ředložil koncepci, podle které chce zoo vtisknout punc jedinečnosti. Čím konkrétně, o tom mluvit nechce. Je to, jak řekl, jeho odborné know-how. Jako ředitel by prioritně řešil akutní opravy budov a technologií.

Jiří Koliba nechtěl vyzdvihovat své výhody a ani hanět protivníka. Jeho vize zní, že se na malé ploše a s nevelkými finančními prostředky dá udělat zajímavá zoologická zahrada. „A samozřejmě mi jde o všeobecnou spokojenost, to znamená spokojenost zřizovatele, návštěvníků, chovných zvířat a samozřejmě i zaměstnanců,“ uvedl. Prioritu, na kterou by se jako ředitel chtěl zaměřit, už Koliba podle svých za dobu dočasného vedení splnil. „To byla stabilizace organizace a teď už je potřeba ji jen standardně budovat a rozvíjet,“ nastínil. Konkrétně se chce zaměřit na zlepšení pracovních, sociálních, hygienických a bezpečnostních podmínek v zoo.