Novým ředitelem hodonínského kulturního domu bude Marcel Řimák. Rozhodli tak v úterý městští radní. Řimákův protikandidát, šéf hodonínského sálu Evropa Miroslav Havlík, nezískal od radních ani jeden hlas.

„Přítomných bylo sedm. Všichni zvedli ruku pro Řimáka,“ informoval hodonínský starosta Jiří Mráka (ČSSD). Podle něj rozhodla Řimákova koncepce. „Důležitý byl i počet hlasů, které obdrželi oba kandidáti od výběrové komise,“ podotkl Mráka. Ten prohlásil, že koncepce obou adeptů byly výborné.

Řimák si před volbou dával padesátiprocentní šanci na úspěch. Z vítězství byl překvapený. „Říkal jsem si, že pokud zvítězím, tak budu rád,“ neskrýval dojetí Řimák. Ten devatenáct let vedl kulturní středisko ve Veselí nad Moravou. V dubnu letošního roku ho městští radní odvolali. Právě kontakty získané dlouholetým působením na veselkém kulturáku chce Řimák podle svých slov využít v Hodoníně. „Budu dělat stejnou práci jako ve Veselí nad Moravou. Tam to bylo náročnější v tom, že jsem měl na starosti i knihovnu,“ uvedl. Řimák chce v Hodoníně rozšířit nabídku divadelních představení a zapojit místní kino do významných filmových festivalů.

Že bude konečný výsledek hlasování radních vyrovnanější se domníval Igor Veselý (TOP 09). Ten jako jediný z opozice usedl do výběrové komise. Ostatní opoziční strany nevyužily možnosti nominovat své kandidáty. „Výsledek mě jinak nepřekvapil, ale nejsem z něj příliš nadšený. I když Řimák dostal nejvíce hlasů už při hlasování ve výběrové komisi,“ svěřil se Veselý. Podle něj ale není důležité, co si kdo o výsledku výběrového řízení myslí. „Důležité je, aby kultura v Hodoníně fungovala a nový ředitel dokázal vymyslet něco nového, co přiláká lidi do města. A samozřejmě pokračoval v tom dobrém, co tu máme,“ míní Veselý.

Opětovná volba

Hodonínští radní museli ředitele domu kultury volit letos už podruhé. V dubnu vyhrála výběrové řízení Lucie Hostačná. Tehdejší rozhodnutí radních vyvolalo nespokojenost v řadách místního studentského parlamentu. Jeho členové prohlásili, že vítězka výběrového řízení nemá dostatek zkušeností k řízení této organizace a chtěli nazpět tehdejšího šéfa Zdeňka Grombiříka. Ten se pokusil vrátit na ředitelské křeslo zpět i při tomto výběrovém řízení. „Samozřejmě jsme doufali, že se znovu stane šéfem kulturáku. Pana Řimáka neznáme. Ale pokud vedl tolik let kulturní organizaci v jiném města, tak si myslíme, že může přinést do Hodonína něco nového,“ řekl za studentský parlament jeho místostarosta Filip Vykoukal.

Ředitelské křeslo se uvolnilo nedávno poté, co radní kvůli nespokojenosti s dosavadní prací odvolali Hostačnou. Kulturák dočasně vede vedoucí ekonomického útvaru. Organizace bude mít kromě ředitele také nového vedoucího programového útvaru a regionálního centra.