Jen jeden den zbývá obci Blatnice pod Svatým Antonínkem, aby sehnala úvěr od bank a zabránila tak hrozící exekuci svého nemovitého majetku. Do 10. prosince totiž musí obec zaplatit za stavbu jedenácti bytů veselské stavební firmě téměř sedm milionů korun. Přesto zastupitelé ani radní netuší, jak celá věc dopadne. Starosta obce Josef Vavřík opět nikoho neinformoval.

„Se starostou jsme žádnou schůzku zatím neměli, takže nevíme, jestli se mu úvěr podařilo sehnat, nebo ne,“ komentoval v úterý situaci v obci jeden z radních, jehož jméno se redakce rozhodla nezveřejnit.

Podobně reagoval i druhý muž radnice místostarosta Antonín Těthal. „Nic o tom nevím. Rada nezasedala, informace nemám. Čekáme, s čím starosta přijde,“ řekl místostarosta.

Zastupitelé i radní tak přiznávají, že o vývoji se dozvídají pouze z doslechu a mohou maximálně spekulovat. „Slyšel jsem, že má starosta od bank víc nabídek a že máme ve čtvrtek rozhodnout, od které banky se úvěr vezme,“ uvedl jeden ze zastupitelů.

Sám starosta přitom na posledním jednání zastupitelstva 19. listopadu tvrdil, že o úvěru jedná se třemi bankami. A právě od zastupitelstva měl také Vavřík dostat za úkol, aby úvěr od bank zajistil.

Především radní teď doufají, že se o tom, jak se věci mají, dozvědí ještě před jednání zastupitelstva, které se uskuteční zítra. „Myslím, že rada se před zastupitelstvem ještě sejde. Před každým zastupitelstvem jsme radu měli a bylo by špatné, kdyby ji teď starosta nesvolal. Je to ale na něm,“ uvedl radní.

Jednáme, nevíme

Starosta Blatnice Josef Vavřík se vyjádřil stroze. „Určitě to řešíme,“ řekl. Na otázku, jestli se mu podařilo domluvit úvěr pro obec, odpověděl neurčitě: „Určitě jednáme, nevíme.“ Se slovy „Napište si tam, co chcete“ pak položil telefon.

Mezi zastupiteli i radními tak koluje například informace o tom, že majitel veselské firmy Střecha, která byty nad tamní základní školou postavila, Josef Konečný vyšel obci Blatnice vstříc a možnost splacení dluhu prodloužil. „O ničem takovém nevím. Starosta mě nekontaktoval a o prodloužení splatnosti jsme nemluvili,“ uvedl však Konečný.

Na otázku, zda by obci pozdější splátku umožnil, však neuměl odpovědět. „Nevím, my už jsme jim vyšli vstříc tolikrát a v tolika věcech, že už to ani snad víc nejde. Uvidíme, jak jednání kolem dopadnou,“ uvedl Konečný. Podle něj je přitom pravděpodobné, že pokud Blatnice dlužnou částku do čtvrtku nezaplatí, nebude moc disponovat jak s movitým, tak i nemovitým majetkem.

Z téměř desetimilionového dluhu už Konečný odpustil obci penále. Pokud však Blatnice sedmimilionový dluh nezaplatí, stále nad ní visí hrozba dražby majetku. Vavřík naposledy navrhl rezignaci, ale zastupitelstvo to neodhlasovalo. Někteří zastupitelé míní, že za současné situace se asi nenajde nikdo, kdo by chtěl starostu ve funkci vystřídat.