Krojované hody, to není jenom zábava, dobré jídlo a pití. Jejich příprava stojí hodně úsilí a starostí. Navíc nejsou zadarmo a dnešní mládež už netouží po roli stárka a stárky jako dříve. Není pro ně prestižní.

„Letos máme jenom jeden stárkovský pár,“ konstatoval místostarosta Hovoran Jan Lačnák. Jak dodal, chlapci zájem o to dělat stárka měli, ale děvčata nechtěla kvůli maturitám. To potvrdil také letošní hovoranský stárek Pavel Šurýn.

„O místa v stárkovském páru jsme se opravdu neprali,“ poznamenal. Nakonec na tuto roli kývl, protože neměl jiné povinnosti. Ostatní podle něho pravděpodobně neměli čas.

„Na příští rok už zase zájemce na stárky máme, ale jaká bude situace za pět let, to si nedokážu přestavit,“ posteskl si jediný hovoranský stárek.

Zato v Čejči mají letos dva stárkovské páry. V minulosti se však několikrát stalo, že neměli ani jeden. Obcí prošel jen krojovaný průvod.

„Snažíme se vychovávat novou generaci a předejít v budoucnosti takové situaci. Pro děti máme folklorní kroužek Pomněnka,“ uvedla za čejčskou organizaci mladých Barbora Prýglová. Sehnat stárkovské páry však letos nebylo vůbec jednoduché. „Museli jsme za mladými chodit a prosit je. Naštěstí nakonec souhlasili,“ svěřila se Prýglová.

Špatné období mají za sebou i ve Starém Poddvorově, kde stárkovský pár neměli několik let po sobě. „Mladí mají zájem pomáhat v přípravě hodů, ale stárecký titul nikdo nechce,“ uvedla ředitelka místní mateřské a základní školy Miroslava Hajdová, která se proto snaží k folkloru vést místní děti.

„Uspořádali jsme například dětské krojované hody a ty měly velký úspěch. Děti se o místa v stárkovském páru praly. Nakonec jsme měli dokonce tři stárky,“ pochválila zájem dětí Hajdová.

Naopak problém sehnat mladé do „staršího“ stárkovského páru nemají v Rohatci. „Pro letošní rok už stárka i stárku máme,“ informovala tamější místostarostka Lenka Hostýnková. Za dobu, kdy působí na obecním úřadě, si nepamatuje se sháněním lidí jakýkoliv problém. „Mezi chasou a vedením obce byla vždy vstřícnost,“ poznamenala Hostýnková.

Finanční pomoc

Nezájem mladých o místa v stárkovském páru vidí například místostarosta Hovoran ve ztrátě soutěživosti. „Dříve byla mezi mladými rivalita. Teď abychom chodili my za nimi a prosili je,“ posteskl si Lačňák. Ten nevidí problém v penězích. Stárkovi i stárce dává podle něj obec tři tisíce korun.

Finančně se snaží chase na přípravu hodů pomoct i v Čejči. Minulý rok činil příspěvek z obecní kasy sedmatřicet tisíci korun, z kterých se platila hudba.

Na hody přispívají i ve Starém Poddvorově. „Obec má konto, kde jsou uložené peníze, kdyby se hody nevydařily,“ podotkla ředitelka Hajdová, která si nepamatuje, že by snad stárek musel někdy něco doplácet.

Problém je tak podle Prýglové spíše v udržování kroje. „Babičky umřely a ty co žijí, už to tak neumí nebo to nechtějí dělat,“ posteskla si čejčská organizátorka.

(hv)