I dnes pokračujeme dalším dílem týkajícím se vodní záchrany. Budeme se zabývat zásadami preventivních opatření při dozoru větší skupiny osob u vody.
Vedoucí, který má určitou skupinu osob na starosti, vede je, či za ně odpovídá, si musí před pobytovou akcí u vody inkriminovaný terén důkladně prozkoumat a seznámit se s jeho možnými nebezpečími a úskalími. Zejména by měl mít povědomí o hloubce a přibližném charakteru dna. Na přehradách musíme dbát zvýšené opatrnosti u tras lodní dopravy či u oblastí, kde jsou provozovány adrenalinové vodní sporty (vodní skútry, vodní lyžování, potápění, plavba motorových člunů aj.).
Před samotným vstupem do vody musíme svěřenou skupinu osob poučit, rozdělíme je do skupinek po dvou a vybavíme každého plaveckou čepicí s výraznou nepřehlédnutelnou barvou (žlutá, oranžová apod.).
Při pohybu ve vodě si tak každý bude hlídat právě toho svého „dvojníka“, kterému bude vždy nablízku a vedoucí na břehu má o každé osobě ve vodě neustálý přehled.
U dětí je dobré přímo na čepice vyznačit nějaký známý motiv (plachetničku, sluníčko, medvídka apod.). U větších dětí už volíme raději číselnou řadu.
Nejlepší je píšťalka
Svěřenou skupinu musíme také seznámit s akustickým signálem (nejlépe píšťalkou), na který musí ve vodě všechny dvojice zareagovat např. zvednutím paže. Rovněž skupině vymezíme prostor, ve kterém se musí zdržovat, a seznámíme každého se záchranným prostředkem, který máme pro případ nouze připraven (záchranný pás, míč, bój nebo i PET láhev).
Nesmíme opomenout ani poučení, že při opuštění vody se musí každý bezpodmínečně nahlásit vedoucímu na břehu. V případě, že by se počty osob ve vodě z jakéhokoli důvodu rozcházely, musíme okamžitě vyhnat všechny z vody ven, opětovně přepočítat, neprodleně volat na tísňovou linku a zahájit pátrací akci – ve vodě i na suchu. Operátorka od nás zjistí potřebné údaje a ihned povolá dotyčné záchranné či bezpečnostní složky nejblíže vašemu místu.
Rozhodně nespoléhejte pouze na své vlastní pátrání a situaci nepodceňujte!
V příštím díle budeme v našem seriálu o prevenci a poskytování první pomoci opět pokračovat.
BARBORA ZUCHOVÁ