„Projekt si kladl za cíl zlepšit podmínky pro výuku technických oborů. Neméně důležité však přitom bylo, aby si i pedagogové zvýšili úroveň dovedností," nastínila základní myšlenku ředitelka Střední školy Strážnice Petra Fialová.

Ještě před studenty se do vzdělávání museli pustit jejich vyučující. Z celkových devatenácti účastníků měla Strážnice tři zástupce. „Jezdili jsme do odborných firem i spřízněných škol a při setkáních si předávali zkušenosti. Díky projektu jsme také získali programy a simulátory do CNC strojů, které ve škole máme," sdělil zástupce ředitelky školy Jaroslav Velísek.

Užitečné setkávání

Poté už přišla řada na studenty. Do Strážnice proto přijeli dva odborníci na programování z brněnského podniku TOS Kuřim, kteří představili technologické novinky. „Žáci třetích a čtvrtých ročníků ze všech šesti škol se navíc po dva roky setkávali na Mezinárodním strojírenském veletrhu i v odborných firmách, kde měřili své síly v soutěžích. Náš student skončil v jedné z nich na vynikajícím druhém místě," vyzvedl zástupce ředitelky.

Při projektu se školy a firmy pustily také do přípravy výukových materiálů i učebních osnov. Zatím nejsou dokončené, v budoucnu z nich však budou žáci čerpat při výuce.

Střední škola Strážnice po studijním oboru průmyslový design ve strojírenství v příštím školním roce nabídne program CAD a CAM systémy ve strojírenství. „Reagujeme tak na požadavky okolních strojírenských firem," poznamenal Velísek. A doplnil, že obor bude vhodný pro chlapce i děvčata. „Absolventy připraví nejen pro studium na vysokých školách technického směru, ale i pro praxi ve strojírenském odvětví," uzavřel Velísek.