Ti na svůj výkon mají jen dva dny. Naštěstí mohou využít vstřícnosti místní pekárny. Ovšem musí dodržovat harmonogram. Nejpilnější jsou letos členky vracovského klubu důchodců.

„Začali jsme před devátou, ve dvě musíme zmizet. To nastupuje další skupina,“ hlásí důchodkyně při práci v místní pekárně. Jde o první skupinu. Čítá asi dvacet žen, rodinu stárky a dobrovolnice z klubu důchodců. Peče z šestnácti kilogramů mouky, což by mělo podle jejich výpočtů stačit na pět a půl tisíce koláčků.

„Nezdržovat, máme zpoždění,“ pokřikují ženy na kolegyni, která usazuje na kousky těsta rozinky a jen na minutu se zapovídala. Chybí hodina do příchodu další skupiny a ženy mají hotovo. Pekař hlásí konečný počet koláčků: 6290. Za chvíli už přicházejí dobrovolnice, které budou péct zase pro svobodného stárka. Těsto mají z neuvěřitelných sedmnácti kilogramů mouky.

Důchodkyně ale ještě definitivně nekončí. Odpoledne si odpočinou a v pátek nastupují na další směnu.

„Neprozřetelně jsme před časem slíbili, že pomůžeme s pečením starým stárkům. Praxi jsme měli z nedávných dožínek, kdy naši členové dělali hospodáře. Řekli jsme si, že si to ze solidarity zopakujeme,“ vysvětluje jedna z dobrovolnic Marie Bačíková. Tehdy ještě ona ani její kamarádky netušily, že bude potřeba udělat mnohem více.

Ve Vracově nevídané martyrium se sháněním svobodného stárkovského páru skončilo až před dvěma týdny. Pro Marii Bačíkovou překvapivě. Stárku se uvolila dělat její vnučka. Jelikož potřebovala pomoct i ona, důchodkyně si vzaly na bedra směnu navíc.

„Babička neváhala a hned řekla, že pomoc zajistí. Přišly také maminčiny kamarádky, takže je nás dost. Mé kamarádky jsou ve skupině, která peče pro stárka,“ říká stárka Magdalena Preisslerová. Ani muži z její rodiny se rozhodně nenudí. Je potřeba narychlo dokončit stavební práce na domě. „Stavíme. Není například hotová dlažba. Před domem chybí zámková dlažba. Ta musí být do hodů hotová ať prší nebo nebo ne,“ uvedla stárka.t