Jako pomluvu či dokonce nekalou konkurenční praktiku označuje majitel firmy Okna Ševčík Radek Ševčík e-mail, který autor poslal šesti desítkám adresátů. Kromě firem, které v oblasti výroby a montáže či prodeje oken podnikají, přišel e-mail také médiím. Autor v něm tvrdí, že hodonínská firma zabývající se výrobou a montáží plastových a hliníkových oken, má finanční problémy a blíží se její konec. Majitel firmy Radek Ševčík to ale striktně odmítá, říká, že jde o lež a na autora e-mailu podává trestní oznámení. Pokud policisté autora zprávy vypátrají, může jít až na dva roky za mříže.

„Něco podobného se nám stalo již v roce 2009. Podařilo se nám tento e-mail dohledat a zjistili jsme, že byl napsaný ve stejném duchu a stejně poplašně," připomněl Ševčík tři roky starou situaci, která se té nynější až okatě podobá. Tehdy se vtextu psalo, že firma propouští zaměstnance, nemá zakázky ani peníze. „Tento e-mail nám přidělal hodně starostí," připomněl Ševčík. Kdo by mohl chtít firmě uškodit, neví, pravděpodobný je podle něj konkurenční boj.

Anonym nyní opět tvrdí, že firma má málo práce a na nízko nastavených cenách již nevydělává. „Propouští se a prodává majetek. Již neplatí nám zaměstnancům a ani dodavatelům," stojí ve zprávě. Její autor chce údajně ochránit zákazníky. Hodonínský deník Rovnost kontaktoval autora e-mailu na adrese, ze které anonym přišel, nikdo se ale neozval.

Z celé situace jsou znepokojeni také zaměstnanci společnosti, kteří se postavili na stranu Ševčíka.

Výplaty mají

„Od e-mailu se distancujeme. Je to hrůza, která poškozuje jméno firmy. Rozhodně není pravdou nic, co se v textu píše. Je to špinavost. Chceme, aby lidé znali pravdu a věděli, že naše firma nemá žádné problémy," zlobila se například Lenka Nováková. Jaroslav Martinek zase vyvrátil tvrzení, že by zaměstnanci nedostávali výplaty. „Pracuji zde od roku 2004 a nestalo se mi, že by mi někdy výplata nedošla," obhájil svého zaměstnavatele Martinek.

Rozhořčený z toho, co se děje byl i Pavel Jáger, který tvrdí, že se nikdy neshledal s jakýmkoliv problémem ve společnosti. „Naopak zaměstnancům vychází vstříc," kroutil hlavou nad lživým obsahem zprávy. V ní se také tvrdí, že se blíží konec firmy, což autor textu dokládá odkazem na realitní server, kde se nabízí výrobní hala a kanceláře firmy, nacházející se v Hodoníně. Podle Ševčíka je ale vysvětlení, proč firma k tomuto kroku přistoupila, prosté. „Chystáme se stěhovat do menších prostor. Ty současné jsou pro nás velké a celé je ani nevyužijeme. Je pro nás zbytečné, aby nám v areálu leželo tolik peněz," vysvětlil Ševčík.

Z informace o poplašném emailu, byl překvapený ředitel Krajské hospodářské komory Petr Kostík. Ten o podobném případu doposud neslyšel. „Je to asi poprvé, co mě někdo s podobným problémem oslovil. Takové věci neřešíme. Pro firmu by to ale nemělo mít likvidační dopad," myslí si Kostík.

E-mail přišel také do bzenecké společnosti RI Okna. Podle obchodního ředitele společnosti Martina Ištvána jej podnik zakázal dále šířit. „Důvod je prostý, nevíme, kdo je jeho původcem, ani to, proč jej poslal. Někdy stačí jeden naštvaný zaměstnanec a může nastat peklo. Nás něco podobného potkalo před časem, kdy jsme museli čelit podvodným informacím o tom, že je podnik v insolvenci. Bojujeme s tím dodnes," uvedl Ištván s tím, že proti podobným situacím se mohou firmy jen stěží bránit.

Ať už zprávu poslal kdokoliv, může se mu to vymstít. Podle hodonínského policejního mluvčí Petra Zámečníka totiž může jít o přestupek proti občanskému soužití, za který lze uložit pokutu do pěti tisíc korun. „Může jít ale i o trestný čin pomluvy, za nějž může autor skončit až na dva roky za mřížemi," varoval Zámečník.