Právě Vinařství rodina Kölbelova, která pokračuje ve vihohradnické a vinařské tradici už ve třetí generaci, získala šampiona červených vín s předloňskou směskou barique Pinot Noir s Neronetem. Ještě o desetinu lepší známku mělo nejlepší bílé víno. Tímto Rulandským šedým se může pyšnit Stanislav Martínek z Kyjova.

Výjimečných kvalit dosáhla také vína místních vinařů. S krásným koštýřem a diplomem za nejlepší víno z Moravan odcházel Petr Vonend, který nabídl labužníkům směs cabernetů Sauvignon a Moravia. „Sice toto víno vyhrálo už v Čeložnicích, ale domácí úspěch velice potěšil," svěřil se majitel jednoho tisíce hlav a milovník bílého vína, který se vinohradnictví věnuje už pětatřicet let.

Právě bílá domácí vína ovládl Ryzlink rýnský od Lubomíra Dubského. „Ročník 2016 je kvalitní. Snažím se dělat víno nejlépe jak umím," uvedl Dubský, který stejně jako Vonend získal cenu starosty Moravan.

Tradice koštů vína, které jsou v Moravanech dokonce dva, podle starosty Jana Dočekala dlouhodobě obohacuje kulturní život v obci. „Loňský rok byl pro naše vinaře horší. Kvůli mrazům místy až osmdesát procent úrody přišlo vniveč. To, co zůstalo, je však kvalitnější, mělo více prostoru na vyzrání a vůně se v odrůdách vyvinuly," řekl starosta, který také vinaří a návštěvníkům koštu nabídl hned čtveřici svých vín. Například jeho Müller Thurgau skončil na třetím místě.

Celkem moravanští vinaři a zahrádkáři představili 542 vzorků, z toho 335 bílých. Více než polovina vín byla ročníkových, nejstarší pochází ještě z minulého století. Je to Frankovka Františka Kozáka z Vřesovic z vinobraní roku 1998. „Nabídli jsme zástupce z celé moravské oblasti, tedy ze Slovácké, Velkopavlovické, Mikulovské a Znojemské podoblasti," sdělil za přípravný a výstavní výbor Lubomír Dubský.

Dalšího koštu se milovníci vína v hodonínském okrese dočkají v sobotu 25. února v Žeravicích.