Uvolnění protikoronavirových opatření teoreticky umožnilo vyrazit do krytých bazénů a koupališť s omezením aktuální kapacity do tří set lidí. Jenže zájemci by v hodonínském okrese doposud hledali přístupný klasický plavecký bazén marně. Jako první jsou připravení k otevření koupaliště ve Veselí nad Moravou. „Bazény jsou všechny napuštěné, ale voda má osmnáct stupňů, takže se nejspíše bude čekat na sluníčko. Pokud by bylo obzvlášť hezky, tak se koupaliště otevře v pátek hodinu po poledni. U vstupu, záchodů i šaten bude dezinfekce,“ sdělila mluvčí veselské radnice Žaneta Jančaříková.

To v Hodoníně měli plavci obvykle v tuto dobu k dispozici krytý pětadvacetimetrový bazén. Jenže ten lázně v polovině března kvůli mimořádnému opatření před covidem-19 uzavřely a dřív než v září jej neotevřou. Jsou tak v plném proudu práce na letním koupališti, které chtějí otevřít v druhé polovině června. „Zapojili jsme všechny síly, jeden bazén máme už vyčištěný, na dalším pracujeme. Už o víkendu chceme začít s napouštěním,“ sdělil ve čtvrtek vedoucí hodonínského koupaliště Libor Bartoš.

Za jeho brány přišlo loni i přes podprůměrnou sezonu osmapadesát tisíc hostů, z toho v těch nejvytíženějších dnech jich bylo přes tři tisíce. Jenže ministerstvo zdravotnictví omezilo aktuální kapacitu plováren na tři sta lidí a po dalším rozvolnění od 8. června má přibýt ještě další dvě stovky.

Koupaliště
- Omezení: ve stejný čas maximálně 300 lidí, zároveň 1 návštěvník na 10 m2 a dvoumetrové odstupy s výjimkou členů domácnosti
- Plán rozvolnění: od 8. 6. max. 500 hostů a od 22. 6. max. 1000 návštěvníků
- Chystaná otevření může ovlivnit počasí:
Hodonín: od 20. 6.
Kyjov (Bohuslavice): od 13. 6.
Veselí nad Moravou: od 5. 6.
Dubňany: od 1. 7.
Strážnice: od 26. 6.
Vracov: od 15. 6.

Právě z dodržení limitů mají návštěvníci obavy. „Moc si nedovedu představit, že se s dětmi vypravíme na koupaliště a u brány nám řeknou, že nás tam nepustí. Myslím si, že navíc přijedou i lidi ze Slovenska, takže pokud přijdeme o něco později, tak můžeme mít smůlu my,“ upozornila Kateřina Helešicová z Hodonína.

Podobně na tom mohou být i lidé v Kyjově. Tam se totiž tuto sezonu celé městské koupaliště kvůli přípravě rekonstrukce ani neotevře. „Chceme od 20. června aspoň zpřístupnit brouzdaliště,“ sdělil Vladimír Šimeček z kyjovských Technických služeb.

Hlavní nápor koupající se tak dá očekávat u biotopu v místní části Bohuslavice. Tamní plovárnu s kapacitou do čtyř set lidí chtějí otevřít příští sobotu.

Zřejmě až 26. června budou moci vyrazit lidé na koupaliště ve Strážnici. „Když bude pěkné počasí, tak je možné, že se otevře o týden dřív,“ doplnil za provozovatele Miroslav Zubalík.