Hodonínská zoologická zahrada oficiálně startuje na apríla, tedy prvního dubna. Rovnou se tak připojí k oslavám Mezinárodního dne ptactva. „Příchozí se mohou těšit na komentované prohlídky ptačích expozic, soutěž a hry," řekla mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová. Hlavním lákadlem letos budou nedávno narozená mláďata vlků hřivnatých. Od dubna do konce září se mohou lidé těšit na řadu kulturně-vzdělávacích akcí. „Nejvíce lidí chodí každoročně na Dětský den. Velké oblibě se těší i Noc duchů. Vše je ale závislé na počasí," upozornila mluvčí.

V letošním roce nebudou chybět ani příměstské tábory, na kterých jsou děti zapojené přímo do provozu zoo. „V plánu máme čtyři, dva v červenci a dva v srpnu," upřesnila Mikulicová. Loni areál se zvířaty od dubna do konce října navštívilo kolem sto šedesáti tisíc lidí.

Na Bílou sobotu, čtvrtého dubna, zahajuje sezonu milotický zámek. Návštěvníky přivítá velikonočně. „Plánujeme klasické prohlídky, ale zámek bude mít velikonoční výzdobu," uvedla průvodkyně Anna Bouchalová.

Mimořádný úspěch má podle ní půjčovna dobových kostýmů. Tu letos doplnily další kusy oblečení. V červenci jsou na zámku v plánu noční prohlídky. „Při této příležitosti vystoupí také divadelníci," poukázala průvodkyně.

Už zítra přivítají jaro ve strážnickém skanzenu. Sezona tam ale začíná až o měsíc později. „V neděli jsou na programu Velikonoce ve skanzenu. Další bude stavění máje, které je plánované na konec dubna," informoval za Národní ústav lidové kultury Zdeněk Bobčík s tím, že přes prázdniny bude ve skanzenu účinkovat ochotnické divadlo. Pro příznivce historie a tradic připravili Strážničtí novinku. „Doděláváme další objekt, na kterém zájemci uvidí původní technologie stavby," nastínil Bobčík. Poslední dva roky se každou sezonu vystřídalo ve skanzenu kolem čtyřiceti tisíc návštěvníků. Největší zájem je o tematické akce a prohlídku stavení. „V současné době se lidé vrací ke stavbě z přírodních materiálů, takže u nás hledají inspiraci," doplnil Bobčík.

Slovanské hradiště v Mikulčicích oproti dřívějším letům nabídne několik změn. Největší z nich je třicetimetrová vyhlídková věž, díky které mohou zájemci pozorovat mikulčický areál z jiné perspektivy. Stala se součástí stavby nového návštěvnického pavilonu. „V něm je například galerie, turisté zhlédnou tematické výstavy," sdělil vedoucí památníku František Synek.

Oblíbenou turistickou destinací Hodonínska je i Baťův kanál. Ročně se tam vystřídá více než sedmdesát tisíc návštěvníků. Novinkou pro letošní plavební sezonu, která začíná prvního května, bude moderní přístav v Petrově pro pětačtyřicet lodí. Ten by měl být hotový na konci srpna. „Budeme se snažit jej aspoň částečně zprovoznit v létě, ale zatím je předčasné spekulovat," informoval ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek. Každý přístav je zaměřený na určitý druh zákazníků, podle kterého přizpůsobuje své služby. „Máme nejrůznější školní poznávací výlety, pohádkové trasy a plavby. Nechybí ani projížďky spojené s ochutnávkou vína," dodal Bártek.

Vybraná turistická lákadla na Slovácku.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE