Pro návštěvníky Šidlen se otevírá minimálně jeden sklep. „Naše vinařská oblast není tak oblíbená turisty jako třeba Mikulovsko. I to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli pořádat tuto akci. Abychom naši oblast trochu podpořili a zviditelnili," uvedl Jaroslav Grufík.

Návštěvnici si mohou sklep místního vinaře prohlédnout, posedět a popovídat. Samozřejmě že nepřijdou o ochutnávku vína. Pokud nějaký vzorek lidem zachutná, mohou si přímo od vinaře víno koupit. „Nejživější jsou víkendy. To jsou nejčastějšími návštěvníky cykloturisti, kteří sjedou z Kyjovské nebo Mutěnické vinařské stezky. Prohlédnou si zámek v Miloticích a přes Šidleny pak projíždějí," podotknul vinař.

Mimo víkend jsou vinaři na telefonu. Po krátké domluvě mohou na sklep dorazit i v týdnu. „Akce K Šidlenám za vinařem není určená pro autobusy turistů. Spíš se zaměřujeme na náhodné turisty. Vinaři často na ně nemají čas kvůli práci na vinohradě nebo ve sklepě. Proto jsme tu my, abychom zajistili, že se jim alespoň jeden z nás bude věnovat," vysvětlil účel akce Jaroslav Grufík.

Sklepy milotických vinařů jsou otevřené až do října. Sezonu vinaři ukončí Burčákovým pochodem.

RADKA KŮŘILOVÁ