Nové parkoviště, cesta, chodníky a veřejné osvětlení. To všechno zřejmě již brzy nabídne i hodonínská ulice Horní Plesová. K novému vzhledu by jí měl dopomoct dotační program ministerstva pro místní rozvoj.

„Vybudování nového parkoviště je určitě zapotřebí, protože tady není kde zaparkovat. Už po páté odpoledne je to velkým problémem, takže pak má člověk svoje auto hodně daleko,“ řekl jeden z obyvatel hodonínského sídliště Jihovýchod Karel Vojtíšek.

Podobný názor má i Kamil Mládek, který bydlí naproti Horní Plesové. „Je tady velmi málo míst na parkování. Vidíte, kde ta auta stojí. Nové parkoviště má smysl,“ myslí si Mládek.

Zanedlouho by se mohly jejich požadavky splnit. Hodonínská městská rada totiž na posledním zasedání doporučila zastupitelstvu, aby schválilo žádost o dotaci z rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj, a to z programu Regenerace panelových sídlišť. „Cílem je poskytování dotací obcím na regeneraci veřejného prostranství panelového sídliště o celkovém počtu nejméně sto padesáti bytů. Dotace se poskytuje až do výše sedmdesáti procent rozpočtových nákladů akce, maximálně však čtyři miliony korun,“ píše se na webových stránkách ministerstva s tím, že předběžně je na tyto projekty k dispozici více než sto čtyřicet milionů korun.

Osm milionů

Celkové náklady na technickou infrastrukturu a parkování v Horní Plesové má rada vyčíslené na více než osm milionů korun, takže přibližně čtyři miliony bude muset zaplatit z vlastních zdrojů. Hodonín ale už nemá příliš mnoho času.

Žádosti totiž na ministerském stole musí být do sedmnáctého února. Podle vedoucího odboru rozvoje města Jaroslava Maláta se pak se stavbou parkoviště začne ještě v tomto roce.

Obyvatelé severozápadní části sídliště Jihovýchod tak v blízké budoucnosti mohou očekávat nových jednapadesát parkovacích míst, nové cesty, chodníky a veřejné osvětlení.

„Myslím si, že by bylo dobré, kdyby tady bylo i víc zeleně a určitě by se sem hodilo i nějaké dětské hřiště, protože těch je tady opravdu málo,“ zamyslela se nad využitím prostoru u Horní Plesové Stanislava Dufková. Její slova částečně potvrdil i Mládek. „Nějaké dětské hřiště by tady určitě nebylo špatné, protože pískoviště se tady spíš rušila,“ podotkl.

Přitom ještě před deseti lety by současná situace a aktuální vyhlídky rozhodně nebyly na pořadu dne. Mezi lety 2004 a 2010 se v Horní Plesové sanovaly hned tři vybydlené domy a dalších pět domů čekalo bourání loni.

Už jen školka

Z dřívější zástavby tak zůstala v jedné z nejstarších hodonínských ulic už jen cihlová budova bývalé školky. Tu v současnosti Hodonín prodává za milion osm set tisíc ve výběrovém řízení. „V projektové dokumentaci, která je zpracovaná pro lokalitu Horní Plesová, se uvažuje o dostavbě bytového domu a z druhé strany by měly vzniknout živnostenské objekty. Parkovací plocha je součástí záměru a chtěli bychom ji vytvořit již v předstihu,“ dodal Malát.