Jak přiblížila krajská předsedkyně Českého odborového svazu pracovníků ve školství Anděla Zbořilová, oficiálně mají evidovaných na Hodonínsku sedmašedesát stávkujících škol. Podle dalších zjištění a nahlášení přes učitelskou platformu stávkujících škol může být v okrese i o dvacet více. „Z osmdesáti procent jsou stávkující školy zavřené. Další omezily provoz nebo vyjádřily podporu stávce jiným způsobem,“ přiblížila odborová předačka.

Stávkovala tak většina středních škol, velká část základních i mateřských škol. „Původně při vyhlášení stávky nebyla podpora tak mohutná, jak se nakonec ukázalo. Navíc ti, kdo do stávky vstoupili, tak si také za svými požadavky stojí,“ sdělila Zbořilová.

Stávka školských odborů se na Hodonínsku projevila spíše tiše bez demonstrací. O požadavcích stávkujících učitelů a nepedagogických pracovníků se rodiče i žáci mohli většinou více dovědět na vstupních dveřích uzavřených a stávku podporujících škol.

Stávková vlna byla v Hodoníně silná

„Je to o tom, že jsme teď měli dát vládě najevo, že nemá zametat problémy pod koberec a brát peníze ve školství, kde je napadne. Přitom se ani nezamyslí nad tím, že už teď mají třeba nepedagogové tak mizerné mzdy, že ze škol odcházejí a ředitelé za ně nemají náhradu. Přece není možné, aby těm lidem, kteří podle tabulek nemají ani minimální mzdu, ještě sebrali dvě procenta,“ uvedl odborová předačka.

Stávková vlna byla mimořádně silná například v Hodoníně. „Na základě rozhodnutí ředitelů a ředitelky základních škol a ředitelek mateřských škol budou z důvodu připojení se k jednodenní stávce v pondělí sedmadvacátého listopadu uzavřeny všechny základní a mateřské školy zřizované Městem Hodonínem. Mimo provoz budou i školní jídelny,“ informoval před zahájením stávky mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Intenzivní podpora stávce se v Hodoníně projevila i na středních školách, když všechny zůstaly poslední listopadové pondělí uzavřené.