Odstartují totiž práce na opravě prvního mostu na státní silnici I/51, tedy v hodonínské Velkomoravské ulici. „Oprava zmíněného mostu začne prvního června,“ informovala ve středu mluvčí republikových silničářů Lucie Trubelíková.

K tomu sdělila, že práce stavaři uskuteční po polovinách. Řidiči tak budou v jednom směru jezdit po silnici třetí třídy, a to ulicemi Bojanovická na okraji Lužic a Velkomoravskou kolem hodonínské zahrádkářské lokality a průmyslové zóny Kapřiska. „Oprava bude trvat do poloviny září,“ uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Jak přiblížila Ludmila Živná z hodonínského stavebního úřadu v před několika dny vydaném opatření, stanovení přechodné úpravy provozu je od prvního června do dvanáctého září. Oprava mostu si totiž vyžádá jednosměrnou uzavírku nejen úseku I/51, ale také částečnou uzavírku v blízkém úseku hlavního tahu Břeclav – Strážnice, tedy silnice I/55. A to jen zhruba pět kilometrů od nyní stavěné okružní křižovatky na hodonínském Pánově.

Ředitelství silnic a dálnic zveřejnilo nejnovější záběry z dronu. Přibližují, jak v dubnu práce pokročily.
Pilíře i asfaltované úseky. Podívejte, jak se mění stavba D55 u Moravského Písku

To byl také související důvod pro odložení oprav mostu za téměř čtrnáct milionů korun. Původně totiž silničáři plánovali start prací už na duben. „Termín zahájení opravy jsme mírně posunuli na začátek června právě v souvislosti s dalšími akcemi na I/55,“ doplnila Trubelíková.

Mapa uzavírek, které si vyžádá oprava mostu u Hodonína na silnici I/51. Zdroj: ŘSD ČR Zdroj: ŘSD ČRZdroj: Deník/VLP ExternistaNavíc o další čtyři kilometry dál pokračují na I/55 práce na podchodu pod silnicí a navazující stezce pro cyklisty a chodce. Jak sdělil rohatecký starosta Jarmil Adamec, začátkem června tak lidé získají bezpečnou cestu mezi většinovou zástavbou obce a Kolonií. Krátce předtím mají ze silnice zmizet i semafory, které zde kyvadlově řídí provoz.

Výstavba okružní křižovatky u Hodonína 17. dubna.
Trable řidičů mezi Břeclaví a Hodonínem na I/55: semafory, objížďky i uzavírka

Oproti tomu práce na přestavbě pánovské křižovatky budou ještě pokračovat o pár týdnů déle. „Dělníci pracují na obrubnících, dodělává se prstenec okružní křižovatky. Pracujeme také na rozšíření směrem k Ratíškovicím. Zbývá dokončit poslední dělící ostrůvek. Jsou hotové obruby a zítra se z kostek vydláždí. Vše připravujeme na pokládku asfaltových vrstev,“ řekl ve středu odpoledne stavbyvedoucí David Horák.

Pokud vydrží současné počasí, dělníci by asfaltové vrstvy měli začít pokládat zhruba za dva týdny. „Pak samozřejmě zbývá dodělat ještě svodidla a další bezpečnostní prvky včetně vodorovného značení,“ doplnil stavbyvedoucí.

Semafory by tak měly skončit svou službu pro průjezd křižovatkou po I/55 během června, pravděpodobně v polovině příštího měsíce. Následně mají řidič získat mnohem bezpečnější křižovatku s navazujícími paprsky pro krajskou silnici na Hodonín a Ratíškovice.