Sotva se radnice stačily více či méně dobře poprat s odklízením přívalů sněhu po minulém víkendu, už je tady sněžení nové. Radost ale udělalo nejspíš jen dětem. Silničáři i pracovníci technických služeb jsou totiž kvůli němu opět od nedělního podvečera na nohou.

„Na Hodonínsku bude sněžit dál. Do pátku by však mělo připadnout už jen nepatrné množství sněhu,“ uklidnila Dagmar Honcová z pražské agentury Meteopress.

Radnice mnoha obcí i měst se totiž dosud nevypořádaly ani s přívaly sněhu „starého“.

„Chybělo už jen málo a město Hodonín bylo minulý týden nucené vyhlásit sněhovou kalamitu,“ uvedl vedoucí odboru údržby a investic hodonínské radnice Jiří Štukavec. Ta se podle něho vyhlašuje po naměření třiceticentimetrové vrstvy sněhu. Přestože k tomuto kroku komise nakonec nepřistoupila, v ulicích byla k vidění veškerá technika, kterou město disponuje pro úklid sněhu.

„Po celých čtyřiadvacet hodin denně se střídaly směny pracovníků. Do ulic vyjížděly tři traktory s radlicí, dvě multikáry na ruční posyp a úhrn a tři multikáry, které mohou sypat i hrnout kartáčem i radlicí,“ vyjmenoval Štukavec.

Kromě toho se ale podle něho ve městě pohybovala také dvacetičlenná armáda lidí s lopatami, metlami a uhrnovadly.

„Sníh jsme z ulic vyváželi celý minulý týden pěti vozidly Tatra a šesti nakladači, které také uhrnovaly,“ uvedl vedoucí odboru. Kde to šlo, sypaly vozy sníh přímo na „zelené“. „Jinak se sníh vyvážel na plochu o velikosti dvacet krát padesát metrů mezi Hodonínem a Rohatcem. Po zkušenostech z minulých let město totiž upustilo od jeho vyvážení do Očovského járku,“ upřesnil ještě Štukavec.

Hromady sněhu kolem obchodů, autobusových zastávek, parkovišť a místních komunikací vzniklé po uhrnování sněhu vyvážejí v těchto dnech také ze Svatobořic–Mistřína.

„Sníh nakládáme na vlečku a traktorem jej odvážíme na louky na třech místech za obcí, kde se bez problémů na jaře rozpustí,“ řekl starosta obce František Měchura.

Kam s ním řeší od pondělního rána radní v Kyjově.

„Podklad je měkký, auta nám v polích zapadávají. Většina sněhu proto zůstává v ulicích,“ posteskl si tajemník kyjovského městského úřadu Milan Jagoš. Konečně pravou nefalšovanou zimu si pochvaluje starosta Velké nad Veličkou Jiří Pšurný. „Sníh neodvážíme. K zimě prostě patří. Je to tu aspoň jako v pohádce,“ vzkázal.