Šimpanz Sherley z hodonínské zoo se má. Jedenáct let žil sám a nyní bude mít kolem sebe doslova harém. Ve středu za ním přijely dvě šimpanzí slečny z liberecké zoo. Tea a Judy se nastěhovaly do ubikace hned vedle Sherleyho. Nyní nastane fáze sbližování a námluv. Hodonínská zoo doufá, že opice vytvoří skupinu a že šimpanzí samice brzy porodí mladé.

„Chceme ze šimpanzů vytvořit perspektivní chovné trio. Přidružování šimpanzů do skupin je velice problematické. Když si nesednou, mohou se sebepoškozovat, zraňovat i pozabíjet. Proto samičky přivezli liberečtí zoologové, kteří v naší zoo pobudou asi týden, aby proces sbližování proběhl co nejlépe,“ říká mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová. Ta stejně jako ostatní pracovníci zoologické zahrady doufá, že k žádnému dramatickému scénáři nedojde a že si šimpanzí brzy padnou do oka.

Tea a Judy jsou osmileté samice, které mají společného otce. Dospívají, a tak je právě vhodná doba pro spojení se samcem. Zoologové z Liberce si pro umístění opic vybrali hodonínskou zoo, protože má srovnatelné podmínky pro chov i prostředí podobné jejich zahradě. „Je to také jediná zoo v republice, která má ještě možnost umístit šimpanze,“ uvedla zooložka Zoo Liberec Soňa Rohlová. Ta zná obě šimpanzí samičky odmalička. Judy a Tea jsou na sebe zvyklé, protože spolu vyrůstaly. Pak však musely opustit skupinu šimpanzů s jejich matkou, kterou však přes skleněné ubikace stále viděly a slyšely. „Působilo to na ně špatně psychicky. Proto jsme se rozhodly, že bude lepší, když začnou svůj vlastní život jinde,“ vysvětlila ošetřovatelka šimpanzů z Liberce Petra Bolechová. Ze svými opičími „dětmi“ se bude jen těžce loučit, a protože k ní mají důvěru, spoléhá na to, její přítomnost pomůže šimpanzům zvyknout si rychleji na nové prostředí i samce. „Může to trvat dva dny, ale i měsíc. Je to individuální Ale jelikož Sherley je velmi podobný Jimmovi, se kterým obě samičky žily ve skupině v Liberci, tak by to mohlo dopadnout dobře,“ věří Bolechová. Líbit se mu samičky prý určitě budou. „Jsou to kočky,“ směje se.

Také v Hodoníně doufají, že opičák Sherley, kterého v zoo na deset let ponechal majitel zooparku Ludvík Berousek, začne nový život. Přestože původně vyrůstal mezi lidmi, žil pak dlouho sám, a tak už začínal být i agresivní. „Samota mu nesvědčila, protože šimpanz je zvíře společenské, ostatně nejpodobnější člověku. Příjezd nových partnerek by mohl pozvednout jeho psychiku,“ vysvětluje mluvčí zoo Mikulicová.

Zvykat si na sebe šimpanzi musí postupně. „Sherleyho nejdříve zavřeme v ložnici a holky vedle v ubikaci, aby se navzájem cítili. Potom je pustíme ven, aby se přes pletivo viděli, poznávali se a zvykali si na sebe, ale zároveň si nemohli ublížit. A pak, asi za tři dny, ale může to být i déle, pokud bude některá opice agresivní, bychom je pustili do společné klece,“ snaží se nastínit, jak budou probíhat následující dny v zoo, zoolog Jaroslav Hyjánek.

V Hodonínské zoo žije kromě Sherleyho šimpanzí pár Zuzana a Ob. Jsou už však moc staří na to, aby měli mláďata. Úspěšná byla zoo v minulosti při odchovu orangutanů, kdy se zde narodila už dvě mláďata Filip a Pagy. Celá orangutaní rodina nyní dělá radost návštěvníkům v pražské zoologické zahradě.