Šimpanz se do Hodonína před devíti lety dostal pouze na základě takzvané deponační smlouvy. V podstatě se jedná o zápůjčku. Kromě majitele požádal o přesun také čínský ministr životního prostředí. Zahrada v Kuang čou patří mezi největší v Číně. Vzdušnou čarou je od Hodonína vzdálená zhruba osm a půl tisíce kilometrů. „Samozřejmě jsme se zajímali o podmínky, které tam na Sherleyho čekají. Dostali jsme jen pozitivní hlášení. Kladné rozhodnutí o přesunu vydalo i naše ministerstvo, čímž se naplnila litera zákona. A naší povinností bylo zvíře vydat," vysvětlil důvod odchodu šimpanze z hodonínské zoo její ředitel Martin Krug.

Lepší podmínky

Ředitel věří, že Sherley se bude mít ve svém novém domově dobře. „Podle informací a dokumentačních materiálů bude mít daleko větší prostor a podmínky blížící se přirozenému prostředí tohoto zvířecího druhu. Dokonce se může stát, že se díky tomu nakonec začlení do rozmnožovacího procesu, což se nám nepodařilo. Sherley se totiž nikdy nesblížil se dvěma mladými samicemi Judy a Teou, které jsme přivezli z liberecké zoo. Výrazné zlepšení vztahů s nimi nepřinesl ani speciální projekt Přirozené chování šimpanzů," uvedl ředitel.

Zaměstnanci zahrady se shodují v tom, že Sherley bude v Hodoníně chybět. „Je mi líto, že odešel. Devět let jsem o něj pečovala, hodně mi přirostl k srdci. Také návštěvníci ho milovali. Řada z nich k nám jezdila speciálně kvůli němu," řekla chovatelka primátů Petra Bílková.

Podobně se vyjádřil i její kolega Lukáš Baránek. „Byl to kamarád, osobnost, nikdy jsem podobné zvíře nepoznal. Už teď se nám po něm stýská," prohlásil smutně.

Ředitel Krug připouští, že Sherley jako inteligentní a dlouhověké zvíře může vzbuzovat velké emoce. „Je ale třeba se k tomu postavit profesionálně a ke zvířatům se chovat jako k plnohodnotným členům určitého druhu, k němuž patří. Zadostiučiněním pro nás je to, že Sherley odešel do dobrých podmínek, a i řada odborníků potvrzuje, že jeho odchod do Číny byl dobrým řešením," sdělil šéf zoo.

Ten nyní spolu se zoology plánuje, že Sherleyho družky – Teu a Judy – spojí se sedmatřicetiletým šimpanzem Obem a třiačtyřicetiletou Zuzanou. Dokonce uvažuje o tom, že by se samec, který se o obě mladé šimpanzice od počátku zajímal více než u lidí vychovávaný Sherley, mohl stát i otcem. „Jeho věk není překážkou. Jde o statného a vitálního samce, který nás možná ještě překvapí," uzavřel ředitel Krug.

BOHUNA MIKULICOVÁ