„Od osmého září je opět naše škola otevřena v plném provozu, včetně školní jídelny a školní družiny,“ uvedl na webu školy zástupce ředitele Michal Holomčík. Mimo třídy však budou muset mít učitelé i žáci roušky. Navíc ve třídě má být jen jeden pedagog, a to třídní učitel či jeho náhradník.

O den později zahájí výuku přímo ve škole i v Očovské. Žákům se tam letos otevřou třídy vůbec poprvé. Odklad startu nového školního roku si vynutila karanténa pedagogů. „Všichni naši pracovníci byli testování. Kromě dvou, kteří byli už dříve nakaženi, jsou všichni negativní. Takže ve středu zahajujeme výuku ve třídách i provoz jídelny a školní družiny,“ uvedl v pondělí ředitel hodonínské Základní školy Očovská Martin Čechovský.

Testy na covid-19 byly koncem srpna pozitivní u několika zaměstnanců i klientů Domova Horizont v Kyjově. Všechny případy souvisely s budovou, kde žijí handicapování.

Tamní situace se ale začíná lepšit. „Považuji za obrovský úspěch, že se nám šíření podařilo zastavit. Zůstalo tak jen v jedné budově, v jednom patře. Za to bych moc rád poděkoval zaměstnancům,“ uvedl v pondělí dopoledne ředitel Domova Horizont Jan Hanáček.

Ve zmiňovaném patře jsou podle něj zavedena opatření, která jsou obdobou infekčního oddělení. „Lidé tam pracují v oblecích, s respirátory i štíty. Je to těžce náročné,“ upozornil ředitel s tím, že spodní patro má mírnější režim.

Ředitel upozornil také na důležitou pomoc kraje, zvláště pak náměstka hejtmana Marka Šlapala, s dodávkami ochranných pomůcek. „Výhledově ještě budeme potřebovat respirátory FFP 2, které se nám osvědčily. Jejich spotřeba je značná, prakticky jich potřebujeme šedesát denně. Pokud by nám s nimi chtěl někdo pomoct, tak budeme velice vděční,“ řekl Hanáček. S dalším testováním na covid-19 počítá koncem týdne. S tím předchozím pomáhal i výjezdní tým Armády ČR.

Zákaz návštěv platí v zařízení už druhý týden.