První krojový ples sezony si nenechávají ujít ani čtyři páry z Babic na Uherskohradišťsku. „S Hovorany jsme navázali spolupráci už před lety. Je to tady skvělé a cítíme se jako doma, navíc hraje dechová hudba Stříbrňanka, která má u nás zkoušky,“ říká Dominik Machuča. Ten mimo jiné loni ušel cestu z Babic až do Vatikánu.

Sobotní ples žije ale hlavně párovými tanci. Podobně jako třeba Vít Marada s manželkou. „Rád si zatančím polky a valčíky,“ podotýká místní včelař a také nejstarší člen zásahové jednotky hovoranských hasičů.

Právě ti ve spolupráci s krojovanou chasou ples pořádají. „Nejdříve jsme dělali jen plesy hasičské, ale pořád u nás krojový chyběl. Pak jsme jako hasiči začali organizovat krojované hody, a to nepřetržitě asi od roku 1990. Bylo vidět, že o folklor a kroje zájem je, tak jsme začali před osmadvaceti lety pořádat i krojový ples,“ vzpomíná starosta Sboru dobrovolných hasičů v Hovoranech Jaroslav Zahrádka.

Poukazuje také na to, že drtivá většina hovoranské krojované mládeže jsou zároveň hasiči. Jsou jak ve sportovních družstvech, tak v zásahové jednotce. „Jsem rád, že je stále plný sál a lidi se baví od samého začátku,“ dodává dlouholetý šéf pořádajících hasičů.