„Interní korespondenci a SMS rebelujících členů občanské demokracie potom měla Venhodová s Kovářem číst na oblastním sněmu osmadvacátého ledna tohoto roku,“ píše se v anonymním dopise.

Bývalá hodonínská senátorka Venhodová se proti tomu tvrzení ohradila. „Všechno to bylo jinak. Před sněmem mně někdo hodil do schránky seznam s novými členy oblastní rady ODS. Tak jak to naplánovala paní Svobodová, asistentka poslance Bartoše,“ řekla Venhodová, podle které se chystal ve straně puč. Zároveň popřela, že by nechala sledovat spolustraníky a veřejně četla jejich korespondenci. Hodonínský deník Rovnost se pokoušel zkontaktovat i Jiřího Kováře. Telefon v jeho firmě ale nikdo nezvedal. Co se na sněmu skutečně odehrálo, se redakce ptala i několika členů ODS, kteří se ho zúčastnili. Někteří potvrdili, že Venhodová s Kovářem opravdu četli osobní korespondenci sledovaných osob. Jiní však řekli, že rozepře a hádky na sněmu sice zazněly, ale e–maily a SMS zprávy tam nikdo nečetl.

Kromě dopisu, popisujícího průběh zasedání sněmu přiložil anonym také informace o rodinných příslušnících některých členů ODS. Mohlo by jít o kopie dokladů o jejich spolupráci s STB. Na to Venhodová reagovala slovy, že do svazků nahlížela matka poslance Waltera Bartoše. „Tato rodina má totiž strach, že jim skončí bydlo v politice,“ domnívá se Venhodová, proč se osoba blízká strážnickému poslanci nejspíše zajímala o svazky STB.

Předsedkyně občanských demokratů v okrese je připravena obrátit se na právníky. Stejnou věc chce udělat i členka vedení, místopředsedkyně oblastního sněmu ODS na Hodonínsku Eva Svobodová, která měla být podle anonyma Venhodovou a Kovářem sledovaná. „Má být řádný volební sněm, který je běžný v každé straně. Takže si nemyslím, že bych připravovala nějaký puč,“ ohradila se Svobodová.

Připustit si porážku

Jisté kroky už učinil také další z údajně sledovaných osob člen oblastní rady ODS a bývalý hodonínský zastupitel František Ondruš. „Hodonínská občanská demokracie už šest let prožívá neúspěch ve volbách. Někteří lidé si myslí, že jim funkce přirostla k zadku. Nejsou schopní připustit si porážku,“ popsal Ondruš, v čem podle něj spočívá problém v občanské demokracii na Hodonínsku.

Ondruš stejně jako Svobodová odmítl, že je autorem anonymního dopisu. Další sledovanou osobou měl být syn Svobodové Jiří Kasala. Jak řekl, podání trestního oznámení nezvažuje. Od anonymního dopisu se distancoval také poslanec Walter Bartoš. Připustil však, že jeho matka si opravdu svazky STB prohlížela. „Na to má ze zákona právo. Před ní ale navštívili archiv i jiní lidé,“ uvedl Bartoš a dodal, že žádný anonym neposílal.

Strážnický poslanec také prohlásil, že se o své bydlo rozhodně nebojí. „V politice jsem už třináct let. Určitě v ní nebudu do důchodu,“ ubezpečil své spolustraníky Bartoš.

Kdo je autorem anonymního dopisu se Hodonínskému deníku Rovnost nepodařilo zjistit. Na konci textu je pouze podpis ve tvaru iniciál LŠ. Kdyby se jednalo o začáteční písmena jmen, autorem by mohl být bývalý člen ODS a nyní zastupitel za Šanci pro Hodonín Lubor Šimeček, který z řad ODS vystoupil. Hodonínský exstarosta však popřel, že by dopis napsal a odeslal do redakce.

„Proti Venhodové jsem nikdy nic neměl. Tato osoba je mi volná,“ argumentoval Šimeček. Ten věří v to, že lidi, jež dělali špatné věci, osud nakonec dostihne. „Už to neřeším,“ poznamenal ještě hodonínský zastupitel a dodal, že o problémech uvnitř hodonínské ODS ví každý její člen.