Desítky lidí z Hodonínska překračují navečer řeku Moravu a míří do Skalice. Proč? Jedou za filmovými novinkami do tamního multikina. Slovenština jim nevadí.

„Některé filmy jsou tam daleko dřív než u nás. Mají také předpremiéry, některé opravdové taháky tak promítají ještě den před oficiální premiérou. Také kvalita zvuku a obrazu je srovnatelná s brněnskou Olympií nebo zlínským kinem," řekl Martin Synek z Vacenovic, který do skalického kina vyráží asi šestkrát za měsíc.

Na sociální síti Facebook dokonce zřídil stránku filmového kritika, kde představuje novinky, které míří do kin, a to i včetně toho skalického. „Cenový rozdíl oproti našemu obyčejnému kinu je poměrně malý. Navíc mají diváci možnost koupit si různé slevové karty, jak pro studenty, tak roční permanentku. A především je ve třech sálech poměrně velká nabídka různých žánrů. Někdy je sice na filmu jen dvacet lidí, jindy ale, třeba na Pacific Rim, bylo vyprodáno," přiblížil skalickou návštěvnost Synek.

Podle něj milovníky filmů z Moravy neodrazuje ani slovenština. „Mně osobně nevadí vůbec, při sledování ani neregistruji, že je snímek v jiném jazyce. Některé filmy jsou navíc s českými titulky nebo dabingem. Je zajímavé, že mezi návštěvníky převažují Slováci, ale řekl bych, že jen v poměru šedesát ku čtyřiceti," podělil se o své dojmy vacenovický nadšenec do kinematografie.

Do Skalice vyjíždí ze sousedních Ratíškovic i Jana Svobodová. „Jezdím tam ráda. Mám to na Slovensko blíž než do Brna. Kino je prostorné, sedačky pohodlné a hlavně je tam dost velký výběr filmů. To, že je většina z nich ve slovenštině mi problém nedělá," uvedla dvaadvacetiletá studentka.

Zvýšenou návštěvnost z pravého břehu řeky Moravy registrují také na Záhoří. „Zájmu diváků z Hodonínska jsme si všimli a jsme za něj velmi rádi," poznamenala provozní manažerka skalického Cinemaxu Katarína Slezáková. Ta se domnívá, že důvodem, proč si jejich kino vybírají i návštěvníci ze Slovácka, je široká nabídka filmů, dobrý servis nebo příjemný personál. „To, že se k nám někteří diváci nejen z našeho nejbližšího, ale i vzdálenějšího okolí vracejí, si velmi vážíme a snažíme se pro ně vytvářet co nejpříjemnější prostředí," sdělila manažerka.

Ředitel hodonínského domu kultury a organizátor filmových přehlídek Marcel Řimák si vysvětluje zájem o skalické třísálové kino především dřívější distribucí novinek. „Některé filmy jdou na Slovensku dřív než v České republice. A pro ty, kteří vyhledávají multiplexy, má Skalica výhodu, že je blíž než Brno. Jinak si myslím, že 3D i pohodlné sedačky nabízíme taky," řekl ředitel kulturáku, pod který spadá i hodonínské kino Svět.