Plzeňský skandál s právnickými tituly, který už delší dobu hýbe českými médii, má na Slovensku dvojče, které jako by mu z oka vypadlo. Kauza s podezřelými tituly z Trenčína ovšem v těchto dnech zasáhla i hodonínskou pobočku kunovického Evropského polytechnického institutu, která s Trenčínskou univerzitou spolupracuje.

„Trenčínská univerzita verbuje inženýry v Hodoníně pod hlavičkou Evropského polytechnického institutu. Jde o externí studium v oboru Lidské zdroje a personální management. Trenčínská škola nemá na toto vyučování souhlas,“ uvedl slovenský deník Pravda. Tomu informaci o absenci akreditace pro pracoviště na Moravě potvrdilo i slovenské ministerstvo školství.

Nabídka uvedeného oboru na webu institutu stále figuruje. Je ale přeformulovaná. Uvádí, že studium je zakončené pouze certifikátem. Na konci textu se píše: „Toto sdělení zveřejňujeme 6. 11. 2009, protože jsme zjistili, že dřívější text neodpovídal skutečnosti. Čtenářům, kteří se seznámili s dřívějším textem, se omlouváme.“

Rektor institutu Oldřich Kratochvíl se ve středu kvůli pracovní vytíženosti nechtěl Hodonínskému deníku ke kauze vyjadřovat. Že by ale jeho škola nabízela zmíněný obor zakončený inženýrským titulem, popřel v rozhovoru se slovenskou Pravdou. „Trenčínská univerzita v institutu nikdy vysokoškolské studium nezabezpečovala, pouze kurzy celoživotního vzdělávání,“ uvedl.

Leccos ale naznačuje umístění současné nabídky oboru Lidské zdroje a personální management na webu. Figuruje v sekci: Inženýrské studium u našich partnerů.

Redakce Hodonínského deníku má k dispozici e-mail od muže, jehož manželka je jedním ze současných studentů. Z pochopitelných důvodů chce zůstat v anonymitě.

„Moje žena navštěvuje školu v Hodoníně. Už dostala i dopis ze školy reagující na článek ve slovenských novinách. Nikdo ze studentů nemá zájem o nějaká osvědčení. Každý nastoupil s tím, že dostane inženýrský titul,“ píše muž. Také reakci školy má Hodonínský deník k dispozici. Vyzývá studenty, aby studovali dál, škola je bude o vývoji informovat.

Z vysokoškolských titulů má EPI Kunovice podle mluvčího Ministerstva školství ČR Tomáše Boušky akreditované jen čtyři bakalářské tituly, žádný inženýrský.

ZDENĚK ŠMÝD
JANA RYBOVÁ