Poslední týdny ale ski areálům počasí přálo a provozovatelé doufají, že se náklady snad alespoň částečně vrátí.

„Podmínky tu teď máme výborné. Je tu šedesát centimetrů sněhu, což jsou krásné, jak říkám ideální podmínky. Zasněžujeme umělým sněhem, na ten přírodní už totiž nečekáme,“ zamyslel se provozovatel lyžařského areálu na radějovských Štěpničkách František Štípský. Podle něj ale letošek není nějak výjimečný a sezonu hodnotí jako průměrnou. „Předpokládám, že co se peněz týče, tak vyjdeme jak se říká šul–nul,“ komentoval Štípský.

Na Radějově doufají, že by mohli nechat vleky rozjeté do konce března. „Chtěli bychom udělat ještě josefovské lyžování, máme také připraveny ještě nějaké akce,“ pozval Štípský.

Podobně hodnotí situaci i Luboš Žák, který provozuje Skiareál Filipov. „Sezona byla fajn, dobrá. Hlavně, že lidi byli spokojení,“ řekl Žák.

Podle toho se ale letošek s loňským rokem srovnat nejde. Každý rok byl totiž jiný. V loňském roce zažil Filipov největší nápor přes vánoční prázniny. Zatímco v letošním roce to byly prázdniny jarní. „Vloni jsme lyžovali od dvaadvacátého prosince,“ zavzpomínal. „Letos nám prázdniny také pěkně vyšly. Máme za sebou Hodonínsko a čekáme na další prázdniny na Uherskohradišťsku,“ uvedl Žák.

Oproti Štěpničkám už ale na Filipově uměle nezasněžují, nemá to prý cenu. Na svahu je totiž sedmdesát centimetrů technického a čtyřicet cetimetrů přírodního sněhu. „Sněhu je bohatě,“ potvrdil Žák. Ani on sezonu před skončením nehodnotí. „Nemohu říct, jestli jsme vydělali nebo ne, ale bude aspoň na nějaké splátky leasingu a dluhy,“ pousmál se provozovatel ski areálu.

Podle svých slov budou ve Filipově jezdit dokud budou mít lidi o lyžování zájem. „Provoz máme povolený jen do jedenatřicátého března. Tak dlouho to ale asi natahovat nebudeme,“ uvedl Žák. Ten totiž předpokládá, že jakmile v nížinách opadne sníh, lidé dají přednost jiným aktivitám, než lyžování. „Jakmile sleze sníh, tak všichni vyrazí do vinohradu, na kola nebo do zahrádek. Uvidíme,“ zapřemýšlel.

Za pravdu mu ale dávají i meteorologové. Podle jejich předpovědi by se totiž teploty měly pohybovat okolo deseti stupňů Celsia. Ani noční teploty už by neměly klesat pod bod mrazu. Spíš než sněhu se teď lidé na Hodonínsku dočkají dešťových přeháněk. „O víkendu bude zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. V nížinách do konce týdne sníh nečekáme,“ informoval meteorolog brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu Mojmír Martan. Sníh už se tak objeví pouze výjimečně, a to na horách. „Sněhové srážky očekáváme na konci týdne. A to v nadmořské výšce nad pět set metrů,“ uzavřel.