Ve Veselí je dvaapadesát stanovišť s kontejnery. V červnu letošního roku vznikla nová ve vnitrobloku mezi Panským dvorem a budovou ZUŠ nebo v ulici Břehy. „Nechali jsme doplnit stávající místo ve Vinohradské ulici v Zarazicích, v Milokošti jsme nahradili vyhořelý kontejner za nový," uvedla mluvčí veselské radnice Petra Pavková.

Ke kontejnerům ale místní vozí i materiál, který tam nepatří. „Dobře míněný úmysl, co nejvíce přiblížit upravené stanoviště kontejnerů k lidem, se v důsledku konání několika nezodpovědných míjí účinkem. Přímo ve městě tak vzniká černá skládka," upozornila Andrea Jarošová z odboru majetku a investic. Město má na odstraňování zakázaného shromaždiště odpadů v rozpočtu vyčleněných dvě stě tisíc korun.

Podle velitele veselské městské policie Rostislava Praxe je jedno z nejhorších míst v zarazické Cyrilometodějské ulici. „Zřejmě lidé spoléhají na to, že tam naše hlídky nejsou tak často a nenacházejí se tam kamery," zamyslel se Prax.

Právě záznamová technika má nyní výrazně pomoci. Strážníci kamery nasměrují na místa s kontejnery a vývozy pohlídají. Hříšníkům za přestupek hrozí pokuty. „Pro fyzické osoby dosahují výše až padesáti tisíc, pro právnické tří set tisíc korun," přiblížil velitel. Uniformované hlídky se také chystají na důslednější kontroly. Město pravidelně strážníci obcházejí, ale častěji jsou v centru než v okrajových oblastech. „Jednu lokalitu například sledovala hlídka dlouhodobě a potíže ustaly. Sice jsme nikoho nechytli, ale bylo po problému," dodal Prax.

kolik platíSoučasná výše poplatků za svoz komunálního odpadu:
HODONÍN
600 Kč
VESELÍ NAD MORAVOU:
480 Kč *upravovat se bude v pondělí na zastupitelstvu
KYJOV
250 Kč

Hodonín má nádoby na papír, plast a sklo umístěné v devětadevadesáti lokalitách, na sto padesáti místech jsou kontejnery na směsný odpad. Od začátku září se nově o pořádek u nich namísto Tespry stará Romské středisko Hodonín. Město změnou z původní šestisettisícové částky ušetřilo asi 150 tisíc korun ročně. „Smlouva je prozatím uzavřená zkušebně na jeden rok. Místa objíždějí dva lidé s autem třikrát týdně," informovala referentka odpadového hospodářství Dita Šprinclová a dodala, že dohromady na úklid kontejnerů a černé skládky jde ročně asi šest set padesát tisíc korun.

Podle ředitelky Romského střediska Jarmily Moosové organizace o službu usilovala už delší dobu. „Roky jsme se zaměřovali na využití volného času u dětí. Tu a tam jsme se věnovali i jejich rodičům, kteří potřebovali poradit. Od toho byl už jen krůček zabývat se dospělými a pomáhat jim na trhu práce," uvedla Moosová a poukázala především na přínos služby při začleňování Romů do společnosti a mezi pracující.

Také v Kyjově mají okolo stovky stanovišť pro vytříděný nepořádek. Jen na papír slouží devětaosmdesát nádob, na plast sto jedna. K tomu místní mají k dispozici pět kontejnerů na textil a šest na vysloužilé elektro. „Čas od času se stane, že krabice končí místo v kontejnerech spíše vedle nich. Lidem se je totiž nechce sešlapávat. Vzniká tak práce navíc pro Technické služby Kyjov, které nadbytečný odpad musejí odstranit," uvedla mluvčí kyjovské radnice Barbora Vajčnerová.