Původně skláři plánovali, že nejmodernější pec uvedou do provozu už na podzim loňského roku. „Vzhledem k inflaci a nejistotě na evropském trhu se společnost Vetropack rozhodla odložit zahájení výroby na začátek roku 2024,“ uvedl Boris Sluka, generální ředitel závodů Vetropack v České republice a na Slovensku. Novou vanu si zájemci prohlédnou také prostřednictvím vizualizace.

Proces zahřívání modernizované tavící pece tak v Kyjově zahájili 15. ledna s tím, že první sklo z ní očekávali v posledních lednových dnech. „Nabízí vyšší kapacitu oproti předchozí peci,“ uvedla za kyjovský Vetropack Moravia Glass Regína Bělohoubková.

V závodě spustili i nové stroje

Zároveň sdělila, že v závodě úspěšně spustili i dva stroje NIS se servopohonem na tvarování skla, což firma považuje za výrazný milník. „Servotechnologie nabízí řadu výhod, přičemž stroj NIS vyniká mimořádně přesným řízením procesu tvarování skla. Jako jeden z nejflexibilnějších a nejvýkonnějších strojů na současném trhu výrazně snižuje spotřebu energie, zvyšuje efektivitu a kapacitu,“ přiblížil Sluka.

Stroj podle něj navíc zlepšuje pracovní prostředí minimalizací hluku a zvýšením bezpečnosti obsluhy. „Jsme hrdí na to, že můžeme tyto špičkové stroje slavnostně uvést do provozu právě v Kyjově,“ dodal generální ředitel závodů Vetropacku v Česku a na Slovensku.

Vlakové nádraží Petrov u Strážnice poslední lednové pondělí roku 2024.
VIDEO: Unikátní nádraží v Petrově je na prodej. Kupující dá přes pět milionů

Celá skupina Vetropack zaměstnává přibližně čtyři tisíce lidí. Provozuje výrobní závody, obchodní a distribuční pobočky ve Švýcarsku, Rakousku, České republice, Chorvatsku, na Slovensku, Ukrajině, v Itálii, Moldavsku a Rumunsku.