Hned dvě venkovní kluziště mohou zájemci navštívit už tento adventní víkend ve Znojmě. „Oblíbené kluziště na Sokolské ulici otevře své brány v sobotu v osm hodin ráno a kluziště s umělým povrchem na Horním náměstí v devět hodin. V provozu budou do večerních sedmi a osmi hodin,“ potvrdila Simona Chmelíková z oddělení komunikace tamní radnice.

Zatímco umělé kluziště na Horním náměstí v centru Znojma je pro příchozí zdarma, za vstup na ledovou plochu na Sokolské ulici zaplatí bruslaři padesát korun. Vyjma dětí do šesti let.

K dispozici bude občerstvení, uzamykatelné skříňky i broušení bruslí.

Každou neděli podvečer mohou příznivci ostré hrany využít i klasický led na tamním zimním stadionu.

Pohled na Znojmo.
Zaparkovat ve Znojmě je oříšek. Pomoci mohou zóny i odstavné parkoviště

Brňané si už od pátku zabruslí pod širým nebem u haly Vodova, v sobotu poprvé také za Lužánkami. „Pokud se vládní podmínky a nařízení nezmění, zůstanou obě kluziště otevřena až do února. Posilovat imunitu a obranyschopnost sportem je v období pandemie koronaviru důležitější, než kdy dříve,“ uvedl první náměstek primátorky Brna Petr Hladík.

Obě kluziště budou otevřena po celý týden, ve všední dny od tří odpoledne do osmi hodin večer. O víkendech mohou první bruslaři na led zavítat už v devět ráno. Plánované termíny otevření však může změnit nevhodné počasí.

Ledová plocha Vodova odpovídá velikostí hokejovému hřišti. „Rezervovat si ji mohou také školy pro výuku nebo i týmy pro hobby hokej,“ podotkl Martin Mikš, generální ředitel městské společnosti Starez Sport, která umělá kluziště provozuje.

Očkování na jihu Moravy.
Likvidační a diskriminační. Jihomoravané kritizují nová protiepidemická opatření

Na obou brněnských kluzištích najdou návštěvníci zázemí se šatnami, skříňkami a občerstvením i půjčovnami bruslí.

Zimní povyražení na ledu vítá například David Komenda. „Mám dvě malé dcery, půjdeme prověřit, zda se na bruslích ještě udržíme. Nestáli jsme na nich dva roky,“ podělil se Brňan.

Na Hodonínsku si mohou bruslaři užít ledovou plochu ve Veselí nad Moravou. S prvním adventním víkendem tam ve dvě hodiny odpoledne zahajuje provoz městské kluziště v centru města u Panského dvora, na místě beachvolejbalového hřiště.

Kluziště v areálu městského stadionu v Kyjově otevře o týden později, v sobotu 4. prosince.

Jihlavané dali dohromady přes tunu trvalnivých potravin a drogerie.
Více než tuna darovaných potravin: Jihlavané byli ve sbírce rekordně štědří

Na Vysočině slavnostně otevřou vánoční kluziště v Humpolci v parku Stromovka v sobotu v deset hodin dopoledne. Příchozí tam mohou také soutěžit o nejhezčí kostým inspirovaný českými Vánocemi. „Zatímco nabroušené ostří je na umělý led nutností, nepatří na něj naopak puky a hokejky,“ upozornila za pořadatele Nikola Soukupová z Technických služeb Humpolec, které kluziště provozují.

V plném provozu bude také zimní stadion, v němž se mohou pod dohledem trenérů naučit bruslit i děti od čtyř let.