„Prvním úkolem byl nelehký znalostní test. Žáci museli odpovědět na osmnáct otázek nejen z biologie, ale také z oblasti zdraví, energie nebo vody," uvedl pedagog Purkyňova gymnázia Jan W. Jongepier. Druhý úkol čekal na soutěžící v areálu strážnického zámeckého parku. Na pěti stanovištích museli odpovědět na otázky z oblasti zeměpisu, meteorologie, chemie, zoologie a botaniky. Poslední úkol prokázal, jak jsou na tom žáci s kombinováním ekologických znalostí s tvořivostí a selským rozumem.
„Měli navrhnout úpravu dvora strážnického gymnázia tak, aby nevypadal jen krásněji, ale také aby byl víc využitelný pro výuku. Navržená opatření měla zároveň co nejméně stát," přiblížil úkol Jongepier. Po vypršení časového limitu družstva návrhy odevzdala. Mezi opatřeními se objevil například nápad vytvořit bylinkovou či dendrologickou zahradu, přidat kompostér, nádrž na dešťovou vodu či zřídit hmyzí hotel. Většina žáků nezapomněla ani na lavičky, venkovní učebnu nebo přístřešek pro jízdní kola. „Kvalitu návrhů posoudila a obodovala porota, vedení Purkyňova gymnázia je pak přebere k inspiraci pro skutečnou úpravu dvora," řekl Jongepier.
V soutěži nakonec nejlépe obstáli studenti Základní školy Vančurova z Hodonína, kteří bodovali v testu i druhém úkolu – stezce. Druhé místo si ze Strážnice odvezla Církevní základní škola z Veselí nad Moravou. Na třetím místě skončili žáci Základní školy z Prušánek. Vítězné školy si odvezly přírodovědné knihy, určovací klíče, brožury či DVD, jednotliví členové pak tyčinku z fairtradu. Do soutěže odměny darovalo Vzdělávací a informační středisko Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Ostatní soutěžící si za svou šikovnost a úsilí odnesli hodnotný balíček.
Osm tříčlenných družstev z Veselí nad Moravou, Vnorov, Strážnice, Hodonína, Kyjova a Prušánek se zúčastnilo letošního ročníku Ekolympiády. Opět ji pořádalo strážnické Purkyňovo gymnázium. Foto: Jan W. Jongepier