Ředitelka Gymnázia a obchodní akademie Kateřina Kouřilová verdikt přivítala. Budova podle ní za posledních více než deset let výrazně ztratila charakter internátu a změnila se v ubytovnu pro námezdní a sezonní dělníky pracující v Hodoníně a okolí.

„Nezaznamenala jsem, že by někdo z dojíždějících studentů měl zájem o zdejší bydlení. Ubytovna tak neslouží žákům, ale úplně jinému účelu. A ten není v podstatě slučitelný s činností školy,“ reagovala ředitelka Kouřilová.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Už za minulé zimy tak stála před rozhodnutím, jestli ubytovnu se zhruba dvaceti postelemi zavřít. „Nevidím důvod, proč bych jako ředitelka školy s více než 560 studenty měla řešit ubytování námezdních dělníků. Proč bych měla být v neklidu, jestli ubytovnu naplníme, a podaří se pokrýt náklady na drahý provoz?“ upozornila Kouřilová.

Dům v centru města se naplnil po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. „Ubytovnu jsme nabídli okamžitě jako pomoc Ukrajincům. Jde ale o jednoduché bydlení typu kolejí či internátu, kde dva pokoje jsou spojeny sociálním zařízením a kuchyň je na chodbě,“ nastínila ředitelka.

Požár trafostanice v Mikulčicích.
Požár trafostanice v Mikulčicích odřízl od elektřiny tři sta šedesát domácností

Zastupitelé Jihomoravského kraje na konci minulého roku svěřili budovu i s okolními pozemky do správy kyjovského Domova Horizont. „Záměrem je výhledově tento objekt použít k provozování sociálních služeb, které v oblasti Hodonínska schází,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Markéta Balcárková.

Ředitel Domova Horizont Jan Hanáček Deníku řekl, že teď připravuje řešení, jak prostory upravit například pro potřeby chráněného bydlení lidi s postižením nebo pro menší domov se zvláštním režimem. Otázkou zůstává, co všechno bude možné změnit. V domě opravovaném naposledy před třiceti lety chybí výtah, horní podlaží tak není bezbariérové.

Stávající nájemníci dostanou výpověď s dvouměsíčním termínem. „Odbor sociálních věcí ve spolupráci s odborem školství, Centrem pro cizince Jihomoravského kraje a KACPU (Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, pozn. red.) Brno bude pro nájemníky hledat vhodné náhradní ubytování,“ dodala za krajský úřad mluvčí Balcárková.