„Tak si dejte děcka jinam nebo si je učte doma,“ reagovala žena na matku jednoho žáka školy Komenského, Danu Řičicovou, když se negativně rozpovídala o převodu místní základní školy na církevní. Jednání přihlížel i krajský radní Jaroslav Pospíšil. Nakonec zastupitelé návrh schválili a novým zřizovatelem se co nevidět stane Arcibiskupství olomoucké.
Lidé zaplnili obřadní síň do posledního místa a jakmile radní začali projednávat školství, v sále to zašumělo a rozpoutala se bouřlivá diskuze. „Myslím si, že jednání, které radnice zvolila, není úplně fér. Všechno se děje narychlo,“ svěřila se Dana Řičicová. Ostrými názory někteří nešetří ani hlavu města v debatě na městském webu, kde se přesun školy řeší. Podle Řičicové jsou podklady převodu škol nedostatečné. „Mám pocit, že jsou dokonce účelové,“ dodala.
Starosta Veselí nad Moravou Martin Bedrava na webu tvrdí, že se spěchá jen proto, aby Církevní základní škola, jak by se měla v budoucnu Komenského škola jmenovat, fungovala už od školního roku 2008/2009. „Zpracování studie nějakou chvíli trvá. Jestliže se nerozhodne teď, ztratíme jeden rok, proto to možná někomu přijde uspěchané,“ vyjádřil se radní Jihomoravského kraje Jaroslav Pospíšil.
Podle něj udělali koaliční zastupitelé správný krok. „Přenechání jedné školy církvi je perspektivní. Je „investorem“, který je ochotný s řešením situace veselských škol pomoci,“ dodal. Ještě před hlasováním poslanec a opoziční zastupitel za ČSSD Ivan Ohlídal žádal, aby ti, co církevní školu chtějí, byli jmenovitě zapsáni. „Přeji si, aby pak bylo zřejmé, kdo tohle spískal,“ zlobil se Ohlídal.
Komunistický zastupitel Josef Chmelař zase navrhoval referendum. „Tohle jste neměli ve volebním programu, proč se tedy bránit tomu, aby o tom rozhodli lidé,“ argumentoval. Jeden průzkum už ve Veselí byl, šest set hlasů v něm vyjádřilo podporu převedení. „Anketa se konala v kostele a většina hlasujících byli důchodci, ale jich se to netýká,“ stěžovala si Řičicová.