Do školních lavic kyjovských základních škol usedá o pět set žáků méně, než kolik je skutečná kapacita tříd. Řekl to na posledním zasedání městského zastupitelstva kyjovský starosta František Lukl. Jednou z možností, jak ušetřit na výdajích za provoz škol, je podle něj zachování pouze dvou velkých škol ze tří.

„Podklady k provozu škol teprve úředníci zpracovávají, a žádné bližší údaje proto nemám. Mám pocit, že jsme informaci vytáhli na světlo dřív, než bylo třeba,“ uvedl starosta.

Jednání vyvolají radní nejdřív za dva týdny. Společně s řediteli jednotlivých základních škol a občany Kyjova projednají možnosti změn. Podle Lukla jsou proto úvahy o optimalizaci škol zatím předčasné.

Už dnes chce ale radnice zefektivnit stravování, což bude dalším bodem jednání. Starosta Lukl tvrdí, že modernizace jídelen je nákladná, a proto už nyní zastupitelé uvažují o zřízení jedné centrální jídelny, ze které budou obědy do ostatních škol rozvážet. „Stravování chceme rozhodně usměrnit,“ podotkl.

Ředitelé kyjovských škol moc o plánech radnice nevědí. „Informace mám zatím jen kusé. Předpokládáme, že se více o budoucnosti školy dozvíme při brzkém jednání s vedením města,“ řekla ředitelka Základní školy Újezd Hana Mikesková.

Zatímco v Kyjově uvažují pouze o sloučení, problém s nedostatkem žáků vyřešili nedávno po svém ve Veselí nad Moravou. Tam po bouřlivých diskuzích nakonec zástupci města schválili převod Základní školy J. A. Komenského na školu církevní. Touto změnou ušetří Veselští až pět milionů korun ročně. Ty chtějí investovat zpátky do školství.

V Hodoníně provedli optimalizaci škol před pěti lety. Školní rok tehdy nezačal v Základní škole Bažantnice. Děti se odtud přestěhovaly do dvě stě metrů vzdálené budovy školy U Červených domků. Změna tam přinesla své ovoce.

„Městu se tím podařilo ušetřit především na provozu školy,“ zhodnotila místostarostka Hodonína Zuzana Domesová. Budovu bývalé základní školy si město ponechalo, aby ji případně v budoucnu mohlo využít k původnímu účelu. V jedné její části zůstala speciální škola pro tělesně postižené děti. Jejím zřizovatelem je Jihomoravský kraj. Z toho, že by v budoucnu třídy k výuce žáků chyběly, však obavy místostarostka nemá.

„Budova není zcela obsazená, školáci by se sem mohli v případě potřeby vrátit. Ale nemyslím si, že by problém s umístněním žáků v blízké době nastal,“ doplnila Domesová.