Ta v mateřince, kterou kdysi navštěvovaly i její děti, stále učí. „O děti nebyla nikdy nouze, vždycky jsme měli plné stavy. Učitelé ani rodiče nechápou, proč se má rušit," uvedla Zunková.

Představitelé Veselí se rozhodli žádostem o zachování areálu nevyhovět. Argumentují tím, že budova je ve špatném technickém stavu a její oprava by byla nad možnosti rozpočtu. Podepsaní pod peticí se ale obávají, že jde spíše o lukrativní pozemky. „Město nemá zájem areál včetně pozemků prodávat," stojí v písemné odpovědi radních, kterou má redakce Deníku Rovnost k dispozici. Rovněž se tam uvádí, že pokud dětí přibude, je možné uvažovat o výstavbě nového objektu.

Asi osmačtyřicet dětí se z mateřinky na náměstí 24. dubna přesune na ostatní pracoviště. Mimo jiné do budovy bývalé školy v místní části Milokošť, kterou město nechává opravit. „Mateřskou školu uzavřeme až po ukončení této rekonstrukce. Ta může být hotová v říjnu či listopadu," sdělil veselský místostarosta Petr Kolařík. Učitelé o práci nepřijdou, také je čeká stěhování na jiné působiště.

Radnice úpravu školského systému spustila kvůli tomu, že podle statistik ve městě ubývá dětí. Udržovat stejný počet školek proto stojí moc peněz. Prvního ledna se proto všechny spojily pod jednu instituci s názvem Mateřská škola Veselí nad Moravou. Její součástí jsou v tuto chvíli pracoviště v Tyršově a Kollárově ulici, na Hutníku, v Zarazicích a na náměstí 24. dubna. Celkem je navštěvuje asi tři sta dvacet dětí včetně jedné logopedické třídy. Ředitelkou je Blanka Černochová.

Do následujícího školního roku mohli své děti rodiče zapisovat na začátku dubna. Přihlásili jich jednadevadesát. Na některé se ale možná nedostane, míst je jen dvaaosmdesát. Ještě je nutné počkat na vyřešení odkladů a zařazení do logopedické třídy. „Je možné, že z těch devíti nepřijmeme jenom dvě nebo tři děti," uvedla ředitelka Černochová.

Rodiče si při zápisu vybírali dvě školky, kam by rádi své potomky umístili. Největší zájem je podle Černochové o Tyršovu a Hutník. V budově již zrušené základní školy v Ostrožské ulici v Milokošti předškoláci obsadí jen přízemí budovy, první patro by mohl využívat osadní výbor, nebo tam může vzniknout stálá expozice. Starou školku v ulici Na Hrázi, odkud se děti přesunuly na náměstí 24. dubna, město prodá ve veřejné dražbě. „Chceme, aby se za část peněz koupily nemovitosti od chovatelů holubů. Vzniklo by zázemí pro sportovní a kulturní akce vedle stávajícího sportovního areálu," řekl předseda Osadního výboru Milokošť Tomáš Nekarda.