Za minutu dvanáct. Tak okomentovala chystanou rozsáhlou rekonstrukci budovy, na kterou už prý všichni čekají jako na smilování, ředitelka jedné z hodonínských mateřských školek. Vypadávající křídla oken, která rodiče dětí raději pro jistotu napevno zatloukli hřebíky, zima na chodbách a škvíry, jimiž do budov táhne, by se tak letos mohly stát konečně ve dvou budovách, které má Zvonimíra Kubíčková na starosti, minulostí.

„Město už zažádalo o dotaci z Operačního programu životního prostředí. Pokud ji získá, začne co nejdříve s opravami školek na Jilemnického, Jánošíkově, Žižkově a Družstevní ulici,“ ujistil vedoucí odboru údržby a investic hodonínské radnice Jiří Štukavec.

Všech zmíněných budov by se přitom podle něho týkala nejen kompletní výměna oken a s ní související drobnější stavební úpravy, ale také zateplení fasád. Město na tyto stavební úpravy přispěje ze svého rozpočtu z celkových dvaceti milionů třímilionovou částkou. O milion korun více má na letošní rok připraveno na opravy budov tamních základních škol.

„Ve které školce je stav nejhorší? Těžko říct, asi ve všech,“ odpověděl na stejnou otázku Štukavec z odboru údržby a investic.

Ten také poukázal na fakt, že nejen v Hodoníně je stav budov akutní. Čtyři miliardy korun, připravené ve Fondu životního prostředí na jejich opravy v rámci republiky, byly totiž rozebrané během jednoho a půl dne.

„Město průběžně do budov mateřských škol investuje. Vždy ale vyhodnocuje podle toho, kde je technický stav budovy nejhorší,“ řekl Štukavec.

Opravená už je například mateřská škola na Luční a také jedna ze dvou budov mateřské školy na ulici Sídlištní.

„Právě díky výměně oken a zateplení budovy ušetří pak školky hodně na energiích,“ uvedl ještě vedoucí odboru údržby a investic.

Potvrdila to také ředitelka mateřské školy na Sídlištní ulici Helena Gajdošíková.

„Po výměně oken jsme v roce 2008 uspořili oproti roku předchozímu sto třicet šest tisíc. Je ale třeba připomenout, že toho roku byla poměrně mírná zima,“ vysvětlila ředitelka Mateřské školy Sídlištní Helena Gajdůšková.

Přitom srovnává–li rok 2007 a 2009, zaznamenali při provozu budovy úsporu na teple asi čtyřicet tisíc korun.

To ředitelka Mateřské školy se sto devětapadesáti dětmi Družstevní čtvrť s odloučeným pracovištěm na Žižkově Zvonimíra Kubíčková na rekonstrukci čtyřicet a šedesát let staré budovy teprve čeká.

I když ví, že peníze nejsou, chválí město za jeho přístup.

„Město dělá v této věci maximum,“ pochválila Kubíčková. Té nejvíc jako člověku s ekologickým cítěním vadí prý obrovské úniky tepla z budov.

„Často vidíte, jak se pohybují záclony a ta příšerná zima na chodbách? To je hrůza,“ dodala ještě ředitelka zařízení pro děti.