Dětí sice skutečně přibývá, ale situace mnohdy není tak hrozivá. Je spoustu míst, kde školky s přehledem plní požadavky rodičů. Také okres Hodonín není výjimkou. Jsou místa, kde mateřské školy odmítají, ale jsou také místa, kde mateřské školy hledají děti, aby vůbec doplnily stav. Na většině míst Slovácka platí: ano, odmítli jsme několik dětí, ale byly to žádosti na půldenní pobyty. Matku s tříletým dítětem a zaměstnáním jsme neodmítli.

„Podle stanovených kritérií mají přednost samozřejmě děti, které potřebují být ve školce celý den,“ vysvětlila Ludmila Kovalčíková, která má na veselském městském úřadě na starosti správu školství.

Podle dat, které s u ní shromáždily ze školek z Veselí nad Moravou, jsou ve městě stále volná místa. Jedno by mělo být při MŠ 24. dubna, pět v Zarazicích a dokonce deset v části Milokošť. Zbylé školky naopak odmítaly.

Podle Kovalčíkové se navíc v poslední době množí jev, kdy se maminky snaží dostat do mateřské školy ještě ne tříleté děti, protože si pro rodičovské dávky zvolily zkrácenou, lépe placenou variantu a chtějí už jít pracovat.

O něco hůře vypadá situace v Hodoníně a Kyjově. Tam tolik volných míst zatím není. Okresní město má zřejmě poslední volno ve školce v ulici Pravoslava Veselého. Může přijmout ještě čtyři děti.

„Šest školek v Kyjově přijalo čtyři stovky dětí a odmítlo dvaadvacet. Odmítnuté žádosti tvoří většinou děti mladší tří let, které tohoto věku dosáhnou až v roce 2010,“ informovala o aktuálních datech Petra Hrušková z kyjovské radnice. Momentálně v Kyjově není žádné volné místo, ale to by se mohlo změnit. Uvažuje se, že by MŠ Za Stadionem otevřela ještě jednu třídu. Pak by bylo volných míst hned osmnáct.

Plno hlásí také například Bzenec. „Přijali jsme devětapadesát dětí, odmítli jsme jich patnáct. A to jsme pro letošek rozšířili kapacitu o deset dětí,“ uvedl tamní ředitel Miloslav Janík. Ve Bzenci šlo v deseti případech o děti narozené až v roce 2007, v pěti pak o ratolesti, které tří let dosáhnou až po začátku příštího školního roku.

Slovácko však nabízí nejen místa, kde je převis žádostí každým rokem, ale také přesně opačnou situaci. Stálicí je v tomto směru školka ve Skoronicích. V posledních letech pravidelně dosáhne plného stavu až během školního roku. Po letních prázdninách Skoronice čeká to samé znovu.

„Počty se ještě mění, ale šest dětí ještě můžeme přijmout,“ potvrdila aktuální stav skoronická ředitelka Anna Kůřilová.