V současné době ve Veselí fungují MŠ Hutník a Tyršova se třemi pobočkami v Kollárově ulici, v Zarazicích a na náměstí 24. dubna. Poslední jmenovaná se školním rokem 2016/2017 zanikne, naopak se otevře pracoviště v Základní škole Milokošť.

Rodiče dětí už přemýšlejí, kam je po uzavření mateřinky umístí. „Budu muset dát malou jinam. Naštěstí máme 
s manželem auto. Mladší dcera půjde asi do Tyršovy, ta starší už půjde na církevní školu, takže je budeme vozit na stejné místo," řekla jedna z obyvatelek Veselí, Dagmar Žádníková.

Hlavním důvodem pro spojení je podle veselského místostarosty Petra Kolaříka zjednodušení organizace. „Učitelky zůstanou stejné, děti nebo rodiče rozdíl ani nepoznají. Úpravou vznikne nová právnická osoba, jedna instituce, která bude uzavírat smlouvy a dohody a dohlížet na fungování všech ostatních pracovišť," popsal Kolařík. Ovšem ředitelky obou „hlavních" školek na svém postu skončí. Mohou se přihlásit do výběrového řízení na nově vzniklou pozici. „I když už třeba nebudou ředitelkami, pracovní smlouvy jim zůstanou," ujistil místostarosta.

O sídlo nového šéfa všech školek se teprve rozhodne. „Do konkursu se určitě přihlásím. Nasbírala jsem zkušenosti a pro mateřské školy mám vizi do budoucna," prohlásila ředitelka MŠ Hutník Blanka Černochová.

Upozornila zároveň na problémy, které může spojení přinést. „Dvě až tři pracoviště jsou zvládnutelná. Vést jich pět už může být obtížnější, například v komunikaci s dětmi. Bude potřeba stanovit nová pravidla a určit si dobré vedení. Ale například v Uherském Hradišti či v Otrokovicích to zvládají," sdělila Černochová.

Její kolegyně na stejném postu v MŠ Tyršova Radka Sládečková změnu systému nepovažuje za dobré řešení. „Je potřeba znát rodiče i děti. Při pěti pracovištích je osobní kontakt problém, je to příliš velký kolos," zamyslela se.

Další úprava fungování školek ve Veselí se týká stravování. Nově mají mít jednu společnou kuchyň, z níž se budou jídla rozvážet. Původně se uvažovalo o společné kuchyni pro mateřskou i základní školu. „Rada tuto možnost odmítla proto, že stravovací potřeby školáků jsou odlišné," vysvětlil Kolařík. Nyní funguje kuchyň v mateřince na náměstí 24. dubna a na Hutníku. Nová vznikne v Kollárově ulici. „Momentálně není v provozu vzhledem k nevhodné elektrické kabeláži. Proto je tam zakázáno vařit. Kuchyň v Hutníku by zase nezvládla uvařit jídlo pro všechny školky. V Kollárově ulici na ni místo je," vysvětlila ředitelka Černochová a poukázala na to, že spojení kuchyní není příliš dobrý nápad. „Dovážená strava má spíše nevýhody," podotkla. Zprovoznění kuchyně v Kollárově ulici přesto hodnotí kladně, ale lituje rušení plně funkčního zařízení v Hutníku. „Máme kapacitu asi sto jídel. Rodiče i děti jsou spokojení," zhodnotila ředitelka Hutníku. Pro novou přípravnu jídel už projektant chystá potřebné dokumenty.