„Samozřejmě, že jsem rád. S některými kluky ze třídy jsme se už domluvili, co budeme dělat. Po obědě vyrazíme někam na kole. Možná se zajdu podívat i do školy, v jakém je stavu. Pokud to bude možné," reagoval na nečekanou událost žák sedmé třídy.

Dozvěděl se o ní už v neděli během chvilky. „Nejdřív začaly houkat sirény, tak jsem se podíval na stránky hasičů, kde bylo napsané, že je škola vytopená. Pak už se objevila informace i na facebooku," popsal.

Podle jeho rodičů není nečekaná školní úleva příliš velký problém. „Manželka je doma, takže jsme nemuseli řešit nějaké hlídání, nebo co bude syn jíst. Co jsem se ale bavil s ostatními, tak někteří si museli brát narychlo dovolenou, nebo shánět hlídání," uvedl otec Dominika Zdeněk Bobčík.

O tom, že bude škola zavřená, se dozvěděl z hlášení městského rozhlasu. „Pro jistotu jsme se podívali ještě na web školy, kde jsme si informaci potvrdili," dodal Bobčík.

Obdobně zhodnotila situaci i Veronika Rosová. „Syn je v sedmé třídě a myslím, že je už soběstačný, takže jsme neměli nějaký větší problém," řekla.

Až do suterénu

Podle ředitele instituce Petra Tomečka, se v neděli večer prohnalo přes chodbu, třídy i jídelnu školy na dvě stě kubíků vody. Zasáhla tři podlaží včetně sklepu. „V neděli jsme se snažili spolu s hasiči zlikvidovat co nejvíc vody. Ta nám ale ještě zůstala ve stropech. Ráno jsme s jejím odstraňováním pokračovali. Sháníme vysoušeče, abychom budovu, kde sídlí druhý stupeň školy, co nejrychleji dostali do původního stavu. Problémem je také elektřina, která nejde v celém objektu. Zprovoznili jsme ale už vodu," popsal Tomeček s tím, že víc informací o rozsahu i následcích škody se dozví až po příchodu elektrikářů a také likvidátorů z pojišťovny.

„Je těžké odhadovat, jaké škody jsou, ale myslím si, že určitě nebudou pod sto tisíc korun," předpokládal ředitel.

Havárie zasáhla ve velkém také školní jídelnu a její suterén. Ušetřená zůstala kuchyně, včetně vybavení pro přípravu obědů. „Odhad jsme zatím dali dvě stě tisíc korun. Jaká ale bude výsledná škoda, je nyní ještě těžké odhadnout. Čekáme také na to, jak dopadnou židle a stoly v jídelně, které byly pod vodou," řekla ředitelka školní jídelny Anna Čajková.

Ta nad spouští jen nevěřícně kroutila hlavou. Pod vodou byl podle ní výtah i část sklepení, kde se nacházejí kotle i hlavní elektrický rozvaděč. „Kotle jsou snad v pořádku, rozvodny elektřiny se snažíme vysušit. Čekáme na odborníky. Po jejich kontrole budeme vědět víc," uvedla ředitelka jídelny.

Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jana Dvořáka začala voda ve škole téct z nástěnného hydrantu, který praskl v kloubu. „Nedovedu si to vysvětlit, protože kontrolu hydrantů jsme dělali před týdnem," kroutil hlavou Tomeček.

Ten předpokládá, že se do školy vrátí nejdřív žáci prvního stupně, jejichž budovy se havárie nedotkla. „Nebudou mít zatím nejspíš obědy, proto jim upravíme rozvrh. Do školy ale chodit budou. K využití bude družina i tělocvična," uzavřel ředitel školy.