„Do konce ledna musíme zřizovateli předložit projekt sloučení. Také proto se zástupci školy, se kterou se slučujeme, často jednáme a projekt dokončujeme,“ uvedl ředitel Obchodní akademie v Hodoníně Miloš Procházka. Akademie se od prvního července spojí s hodonínským gymnáziem. Oběma školám se pak sníží počet otvíraných tříd.

Přesto našel ředitel na sloučení i pár drobných pozitiv, například využívání odborných počítačových učeben a víceúčelového hřiště, které je v areálu obchodní akademie, studenty gymnázia. „Také jde o možnost využití laboratoří gymnázia. Dosud naši žáci docházeli do laboratoří na průmyslovou školu,“ doplnil Procházka.

Slučování je nemine

Optimalizace škol však bude znamenat jejich sestěhování do jedné budovy. „V případě sloučení obchodní akademie s gymnáziem to však ani za čtyři roky z prostorových důvodů nebude možné. Z obou škol je však větší budova obchodní akademie, což při návštěvě konstatoval i náměstek hejtmana Stanislav Juránek,“ nastínil Procházka.

Pozitivum na nové situaci se snaží najít také ředitel Střední školy lesnické a rybářské ve Bzenci – Přívozu Miroslav Měsíček. Přestože je škola podle něj jedinou v kraji, kde žáků neustále přibývá, od prvního července se spojí s bzeneckou VOŠ, SOŠ a SOU.

„Řekli jsme si, že slučování pojmeme tak, že dětem spíše pomůžeme. Domluvili jsme se tedy s novým ředitelem a hledáme to společné, co by mohla jedna škola poskytnout té druhé,“ uvedl Měsíček s tím, že pro studenty to bude v praxi znamenat více možností.

Ekologové ze Bzence – Přívozu budou mít možnost studovat mikrobiologické rozbory, a to díky kvalitnímu zázemí druhé školy. „Naopak my zase naučíme jejich zahradníky práci s motorovou pilou či křovinořezem a dále jim umožníme získat trhačské zkoušky, tedy zkoušky z trhání semen z vysokých stromů. Bzenec navíc nemá autoškolu, kterou jim u nás umožníme,“ doplnil Měsíček.

Snahu o nalezení kompromisu nyní hledají také ve Strážnici, kde se má sloučit Střední odborná škola spolu se Střední odbornou školou oděvní. Právě ta se má přestěhovat do budovy spíše technicky zaměřené školy.„S ředitelem Gazdíkem stále jednáme a snažíme se domluvit rozumný kompromis,“ uvedla ředitelka Střední odborné školy oděvní Petra Fialová.

Podle ní je ale jasné, že se stále musí počítat s vývojem demografické křivky. „Díky tomu je šance, že dětí na dané obory opět přibude,“ věří v lepší budoucnost.

Škola přijme o patnáct žáků méně v oborech návrhářství a modelářství a dalších patnáct žáků grafického designu. Na druhé straně na střední oděvní připravují od září nový obor s maturitou zaměřený na oděvní a interiérový design.

Ředitel Střední odborné školy Strážnice Josef Gazdík také doufá, že se vše vyřeší ve prospěch studentů, a to i přesto, že škola , jež jako první u nás otevřela studium technického lycea, o svou chloubu přišla. „Naše počítačové vybavení je na vysoké úrovni a nově máme vybavit dvě jazykové učebny a jednu počítačovou,“ řekl Gazdík.

Slučování středních škol znamená podle oslovených ředitelů také propouštění. V jak velkém rozsahu to bude, ale zatím nedokázali odhadnout.