Stávka. Ta jistě potěší děti, které nebudou muset ráno v pondělí devátého června vstávat do školy. Učitelé však chtějí tímto protestem upozornit širokou veřejnost na současnou situaci ve školství. Do celostátní stávky se zapojí mateřské, základní i střední školy. Rozhodly se ji podpořit i některé školy na Hodonínsku.
„Zatím jsme zaznamenali třicet šest škol z Hodonínska, které se stávky zúčastní. Ale to ještě není konečné číslo,“ informoval předseda Oblastní rady odborového svazu pracovníků školství v Hodoníně Zdeněk Straka.

K protestu se přidala i Základní škola U Červených domků. „Důvody stávky jsou všeobecně známé. Hlavní jsou například špatné platy učitelů a provozních pracovníků, zastaralé učební pomůcky a učebnice,“ stěžoval si ředitel Jaromír Šaňa.
Hlavní důvod je ale podle jeho názoru úcta a respekt ke školám a ke vzdělávání. „Tady toto naprosto veřejnosti chybí. Je těžké děti něco naučit, když si žák může dovolit vše a učitel prakticky nic,“ vysvětluje ředitel.

Učebnice a pomůcky žákům půjčujeme a ti si jich často neváží. „Peněz na učebnice je čím dál tím méně a mnohdy se děti učí ze starých knih. A to nechci ani myslet na stále rostoucí požadavky ve výuce výpočetní techniky,“ dodal Šaňa.
Také Základní škola Mírové náměstí se rozhodla stávkovat. Jejich důvody jsou stejné jako na jiných školách. Podle místního školního odboru jsou učitelé platově špatně ohodnoceni, chybí peníze na vybavení a učebnice.

Některé školy zatím jednají, jestli se ke stávce připojí také. „Naše odbory ještě neřekly přesné stanovisko. Jestli naše škola bude stávkovat, bychom měli vědět zítra,“ uvedla ředitelka Středního odborného učiliště oděvního ve Strážnici Petra Fialová. Na pár místech se stávkovat bude jen částečně. Například v Rohatci budou pro nejmenší děti vařit, a kdyby měli rodiče problém s jejich hlídáním, zajistí jim škola program.

Na Hodonínsku jsou i školy, které stávku nepodpoří a školu nezavřou. „Naše škola stávkovat nebude. Ne že by naše odbory s důvody stávky nesouhlasily, ale připadá jim, že termín stávky je špatně zvolený a stejně se ničeho nedocílí,“ vysvětlil ředitel Střední průmyslové a umělecké školy v Hodoníně Ivo Kurz.