Pro hodonínskou obchodní akademii bude letošní školní rok zřejmě posledním v její více než devadesátileté historii. „Přežili jsme opravdu těžké doby období hospodářské krize i válku. Ale nezbývá nám než rozhodnutí kraje respektovat, i když jsme podali nesouhlasné stanovisko,“ řekl zřejmě poslední ředitel Obchodní akademie Hodonín Miloš Procházka.

Toho mrzí jak postoj krajských politiků, tak hodonínské radnice. „Ještě před prázdninami jsme mezi slučované školy nepatřili. Pak se ale rozhodlo jinak. Krajští politici slibovali, že školy navštíví, ale nebyli u nás. Drtivou většinou pak o sloučení rozhodli,“ posteskl si Procházka. U vedení města mu vadilo, že ani nedeklarovalo podporu autonomie školy.

Obchodní akademie se tak od 1. července příštího roku sloučí s hodonínským gymnáziem. Obě školy po letních prázdninách otevřou o jednu třídu méně.

Pod hlavičkou Gymnázia Hodonín se otevře v ulici Legionářů jen jedna třída osmiletého a jedna čtyřletého gymnázia, ve Velkomoravské ulici pak třída obchodní akademie a ekonomického lycea. „Pro žáky obou škol se nic nemění. Budou i nadále navštěvovat stejné budovy a budou se vzdělávat podle studijních programů, podle kterých se vzdělávají nyní,“ potvrdila ředitelka hodonínského gymnázia Marie Zálešáková.

Všichni učitelé se stanou zaměstnanci sloučené školy, takže budou moci učit i na nynější druhé škole. „K výpovědím z pracovního poměru z důvodu nadbytečnosti určitě dojde,“ myslí si Procházka.

Podobně dopadla i Střední odborná škola ve Strážnici, která se sloučí s tamní střední oděvní a učilištěm. Navíc přijde o Technické lyceum, jehož studenti byli při státních maturitách skoro stoprocentní. K záchraně lycea nepomohla ani petice čítající více než sedmnáct set podpisů. „Že jsme o Technické lyceum přišli s odůvodněním, že nás pohltí ekonomicky silnější subjekt, nás překvapilo,“ uvedl ředitel strážnické SOŠ Josef Gazdík s tím, že v příštím roce škola otevře jen dvě třídy strojírenství. K sestěhování tříd by mělo dojít v horizontu dvou až čtyř let. Na druhé straně na střední oděvní připravují od příštího září nový obor s maturitou zaměřený na oděvní a interiérový design.

Zcela jinak by na tom měli být po sloučení bzeneckých VOŠ, SOŠ a SOU s lesnickou a rybářskou střední v Přívoze. „Byli jsme dokonce v situaci, že jsme si mohli vybírat, s kým se sloučíme, protože nás chtělo víc škol. Jsme jako bohatá nevěsta,“ zažertoval ředitel střední odborné školy lesnické a rybářské Miroslav Měsíček. Výběr na bzeneckou školu padl z důvodu zachovaní všech oborů a areálu. Zůstane ale jen jedno ředitelství.

Měsíček vidí ve sloučení i výhody. „Domluvili jsme se s ředitelem druhé školy, že navzájem využijeme některých věcí. Pro nás to znamená, že pro náš obor Ekologie využijeme jejich perfektní chemické a mikrobiologické laboratoře,“ upozornil Měsíček. Naopak Bzenečtí budou mít k dispozici u gastronomických oborů ryby z Přívozu.

Posledními slučovanými bude Klvaňovo gymnázium a zdravotní a sociální škola v Kyjově. „V řádu několika let dojde k tomu, že studentky a studenti Zdravotnické a sociální školy budou přesunuti k nám na gymnázium,“ uvedla ředitelka kyjovského gymnázia Renáta Soukalová.

Ta upozornila také na to, že jedním z cílů akce je snížení stavu personálu. „Když dojde ke snižování počtu vyučovaných tříd, tak tím bude samozřejmě zapotřebí menší počet pedagogických pracovníků. V nejbližší době se ale žádné personální zemětřesení neočekává,“ uklidnila Soukalová.

Krajští politici přistoupili k radikálnímu řezu z důvodu snižujícího se počtu dětí. „Dřív se v kraji rodilo dvacet tisíc dětí a stejný počet jich mířil na střední školu a učiliště. Teď jich máme deset tisíc, což ještě klesne. I tak chceme uchovat něco mezi patnácti a šestnácti tisíci míst,“ vysvětlil krajské kroky náměstek jihomoravského hejtmana Stanislav Juránek s tím, že v kraji navíc působí i soukromé a církevní školy.