V napětí žijí nyní nejen žáci devátých tříd, ale i ředitelé středních škol a učilišť. Do patnáctého března měly děti doručit přihlášky do škol, letos mohly poprvé podat hned tři. Přestože školy většinou obdržely víc přihlášek, než nabízí míst, většina žáků podle odhadů v prvním kole přijímacího řízení neuspěje. Místa totiž zaberou uchazeči s nejlepším prospěchem. Školy budou muset vyhlašovat další výběrová kola.

„S napětím očekáváme, jak to dopadne. Zájemců máme víc, než můžeme přijmout, ale těžko odhadnout, jestli k nám nakonec dají zápisový lístek, protože gymnázií je kolem v okrese dost,“ popsal problém, který se týká všech středních škol, ředitel hodonínského gymnázia Miroslav Novotný. Podle ředitele průmyslové a umělecké školy v Hodoníně Ivo Kurze se obavy z nového systému přijímaček potvrdily. „Rodiče třiceti procent žáků jsou v pohodě, protože se dostali na všechny školy, ale ostatní jsou v nejistotě,“ spočítal přibližně. I když by mohl být na první pohled spokojený, protože zájem žáků o průmyslovku byl dvakrát větší než kolik jich může vzít, odhaduje, že po prvním kole se mu nevrátí ani polovina zápisových lístků. Rodičům proto doporučuje, aby to zkusili znovu.

Že by hned v prvním kole zaplnil třídy, nepředpokládá ani ředitel ekonomické školy a odborného učiliště ve Veselí nad Moravou Jiří Vavříček. A to přesto, že přes hromady přihlášek, jak v nadsázce poznamenal, nevidí ke dveřím. „U obchodní akademie se obávám, že se přihlásila řada dětí, které k nám ani nechtějí a budou přijaté na gymnázia. U učiliště tento efekt nebude tak silný. Těch, co by měli průměr dva a dostali by se na průmyslovku, se sem totiž asi moc nehlásí,“ popsal ředitel.

Převis poptávky nad nabídkou zaznamenaly i učební obory na střední odborné škole a učilišti ve Bzenci. „Po prvním kole teprve získáme přehled, kdo má o učňovský obor skutečný zájem. Předpokládáme, že uspokojíme všechny zájemce, i ty, kteří jsou nyní pod čarou,“ uvedl zástupce ředitele Libor Hána.

Rozhodnutí o přijetí či nepřijetí žáka mohou ředitelé odeslat až po 22. dubnu, tedy ve chvíli, kdy budou mít děti za sebou písemné přijímací zkoušky, jež pár škol v okrese vypsalo. Potom už ředitelé nebudou ztrácet čas. „Jakmile rodiče dostanou rozhodnutí, musím počkat, jestli se někdo ve lhůtě tří dnů neodvolá. Do pěti dnů od převzetí rozhodnutí musí uchazeč odevzdat zápisový lístek. Šestý den si je spočítám a na neobsazená místa vyhlásím druhé kolo,“ popsal další postup ředitel Vavříček. Nejen jemu, ale i jiným školám se vyplatí pozvat si rodiče k osobnímu převzetí rozhodnutí. Rodiče i školy tak budou hned vědět, na čem jsou.