„Volal v různou denní i noční dobu, kdy buď nesdělil operačnímu důstojníkovi žádnou informaci a nereagoval na dotazy, nebo si stěžoval například na to, že mu kvůli policii došel sprchový gel. Říkal také, že je příliš starý na to, aby volal na linku bezpečí pro děti a zároveň příliš mladý, aby ho považovali za důchodce,“ ohlásila v pondělí případ ze začátku října Petra Ledabylová.

Ve zneužívání linky muž navzdory upozorněním pokračoval do doby, než ho policisté předvedli na obvodní oddělení k podání vysvětlení. Není přitom v kraji zdaleka jediný, Brňan na čísle 158 oznamoval stížnost na policii, protože se k němu nechová jako k bohu, za kterého se on sám považuje.

V obou případech policisté jednání oznámili Českému telekomunikačnímu úřadu, který má možnost uložení až dvou set tisícové sankce. Tito muži a další jim podobní však především blokují tísňové volání v době, kdy může rychlou pomoc skutečně potřebovat někdo jiný.

Yamato bubnují jako o život. Během strhující show ohromují fyzické výkony členů souboru.
Temperamentní Yamato přijíždí do Hodonína. Dostali do varu i Brno, mrkněte

Z jedenácti tisíc hovorů, které měsíčně přijmou operační důstojníci na jižní Moravě, nemá přibližně třetina s tísňovým voláním nic společného. „Někteří volající si pletou policii s taxislužbou, kdy dožadují převoz domů zejména v době, kdy jsou pod vlivem alkoholu, jiní zase s právní poradnou, kdy probírají nejlepší postup i v několik měsíců staré věci,“ uvedla Ledabylová.

V takových případech se dotyční volající dočkají osobní návštěvy na obvodním oddělení. „Tam je poučí je o tom, že tísňová linka slouží k oznámení případů, kdy je ohrožen život, zdraví, majetek nebo veřejný pořádek, nebo k oznámení poznatků k pachatelům trestné činnosti. Samostatnou kapitolou jsou děti, které volání na 158 jen zkouší, ale těchto případů naštěstí dlouhodobě ubývá,“ dodala policejní mluvčí.