„Je to samozřejmě vyznamenání pro obec a ty generace Skoroňáků, kteří tradici obnovili a pořádali. Pro nás je podstatné, že tímto zvykem dědina žije. Je to rituál, který má svá pravidla, ke kterému s nasazením přistupují všichni jeho účastníci, a zapsání na seznam UNESCO na tom nic nezmění,” říká starosta.
Pokud bude se zápisem Jízdy králů spojená i nějaká finanční podpora od státu či UNESCO, chtějí podle starosty Skoroničtí zorganizovat Jízdu králů už v roce 2013. „Uskutečnila by se u příležitosti sjezdu rodáků ve Skoronicích a v prvé řadě v čele s paní Holcmanovou, která se na organizaci podílí,” doplnil Grombíř.
Kromě toho určitě pojede král opět Kyjovem, a to v roce 2015 při Slováckém roku. A starosta má ještě další plány. Slibuje, že do konce svého volebního období zřídí v obci muzeum Jízdy králů.
Vzniknout má v nejstarším vesnickém stavení z roku 1903, ve kterém je dnes knihovna a malé muzeum bydlení ve Skoronicích. „Aby lidé nemuseli rok čekat, až se jízda pojede, budou moct nasát její atmosféru díky promítání videa či pouštění písniček v muzeu,” popisuje starosta. Ten má připravený projekt a žádá o podporu Kyjovské Slovácko. Pokud se mu tam nepodaří získat dotaci, zkusí to u Nadace ČEZ, která by mohla poskytnout i celý potřebný milion korun. „Pokud se podaří postavit muzeum, je to jedinečná příležitost dostat turisty do Skoronic a do mikroregionu Nový Dvůr, jehož je naše obec součástí,” uzavírá Grombíř.
První Jízda králů se po obnovení tradice uskutečnila v roce 1943. Současný věhlas jí dodala především účast na Slováckých rocích v Kyjově, které se pořádají ve čtyřletém cyklu od roku 1956. Skoronická Jízda králů se koná v průměru jednou za deset let při příležitosti sjezdu rodáků.