Nedělní odpoledne lze strávit i ve Skoronicích na prvním ročníku Poctě Jízdě králů. Josefov ožije čtyřdenním hodovým veselím.

VÍNO VE VINICI

Kde: Hotařská búda pod vrchem Žerotín, Strážnice

Kdy: sobota, od 17.00

Strážničtí vinaři připravili na tuto sobotu ochutnávku vín na Hotařské búdě pod Žerotínem. Na koštu nabídnou vína ze Strážnice, Sudoměřic, Petrova, Tvarožné Lhoty, Radějova a Vnorov. Na příchozí čeká občerstvení v podobě grilovaných i uzených specialit a piva. Od sedmi hodin zahraje k tanci a poslechu skupina Mrhoňáci. Dobrodružné povahy mohou v areálu Hotařské búdy zdarma přečkat noc ve stanu.

NOČNÍ PROHLÍDKY ZÁMKU

Kde: Zámek Milotice

Kdy: sobota, od 20.00

Černá hraběnka, páter Hrdina nebo vychovatelka dětí budou provázet návštěvníky v sobotu večer po chodbách milotického zámku. „Nebude se jednat o typický výklad. Průvodci převlečení do kostýmů osobností ze zámecké historie vylíčí zajímavosti z pohledu jejich postav," láká na netradiční zážitek do Milotic místní průvodkyně Hana Bayerová. K autenticitě a chvilkovému návratu do dob minulých přispěje také možnost zapůjčení historických oděvů. V těch se příchozí budou moct nejen vyfotit, ale také procházet po parku. Tradiční noci na zámku pořadatelé letos vyhradili jediný den v roce, a tak očekávají velký zájem. „Prohlídky půjdou po dvaceti minutách," dodala Bayerová.

POCTA JÍZDĚ KRÁLŮ

Kde: Skoronice, přírodní areál Lúky

Kdy: neděle, od 15.00

Pěvecké sbory z Hluku, Kunovic, Vlčnova a Skoronic vystoupí v neděli ve skoronickém přírodním areálu, kde se uskuteční první ročník akce s názvem Pocta jízdě králů. Pořadatelé tak chtějí uctít starobylou slavnost, jež byla v roce 2011 zapsaná na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Po koncertech sborů zahraje k tanci a poslechu dechová hudba Skoroňáci. Pro zvídavé návštěvníky bude po celý den otevřené místní muzeum věnované kulturní památce. „Další jízda králů se pak pojede příští rok v Kyjově při Slováckém roku, u nás bude zase až za tři roky," uvedl místostarosta Skoronic Marek Vašíček.

VAŘENÍ KOTLÍKOVÉHO GULÁŠE

Kde: Vracov, areál Březíčko

Kdy: sobota, od 13.00

První ročník vaření kotlíkového guláše o putovní pohár starosty města se uskuteční tuto sobotu ve Vracově. Čtyřčlenné soutěžní týmy poměří své kuchařské schopnosti při přípravě pokrmů na ohni pod širým nebem. Příchozí budou mít možnost nejen vařit, ale především ochutnávat nejrůznější druhy původní maďarské speciality. Nejlepší pochoutku totiž vyberou návštěvníci. „Každý dostane u vstupu jeden hlasovací lístek, který přidělí svému favoritovi," objasnil průběh hlasování pořadatel Pavel Raiskup. Libovolný počet takzvaných koštovacích lístků sloužících k nákupu jednotlivých vzorků si milovníci guláše zakoupí podle momentální chuti či hladu. Chybět nebude ani doprovodný program. Pro děti organizátoři připravili soutěže a diskotéku, pro dospělé pak taneční zábavu s kapelou Šiška.

VOJENSKÁ NEDĚLE

Kde: Strážnice, skanzen

Kdy: neděle, od 10.00

Významné výročí sta let od vypuknutí první světové války se rozhodli připomenout ve strážnickém skanzenu. Na návštěvníky čeká několik vojenských jednotek, které představí období mobilizace, ležení prvorepublikové armády, techniku i výzbroj. Na místě bude připravený celodenní program pro děti i dospělé. Skanzen se rozdělí na dva tábory Rakouska-Uherska a Dohody. K vidění tak budou českoslovenští legionáři, rakousko-uherská armáda i příslušníci ruské a německé armády. „Hlavním lákadlem je ukázka boje o Halič, která začne ve dvě hodiny odpoledne. Na ni jsme povolali vojáky z různých klubů vojenské historie z celé republiky. Zúčastní se jí muži z Mladé Boleslavi, Hradce Králové a dalších měst," informoval organizátor Lukáš Lexa. Lidé navíc uvidí vojenský výcvik a scénky s dobovou tematikou.

HODY JOSEFOV

Kde: Josefov

Kdy: sobota - úterý

Nejen pro místní, ale také pro přespolní začne program hodů v Josefově už od sobotního večera, kdy slavnostní víkend zahájí cimbálová muzika Zádruha na besedě u cimbálu. V neděli dopoledne se koná mše svatá, v půl třetí se u kostela seřadí všichni krojovaní do tradičního průvodu. Hodové veselí neskončí ani se začátkem pracovního týdne. Pondělní program zahájí josefovská chasa v pět hodin odpoledne. Úterní zábava pod zeleným pak začne v sedm hodin večer.

BARBORA ORLICKÁ

VENDULA GREGOROVIČOVÁ