Anička a Adam. Barbora Škrlová ve svých třiatřiceti letech stačila prožít dva další životy. Nejprve se vydávala za třináctiletou Aničku, o jejíž adopci usilovala matka týraných bratrů z Kuřimi Klára Mauerová. Pak utekla do Norska, kde se vydávala za třináctiletého Adama. Tamní policie Škrlovou zadržela v sobotu v norském Tromsø. Policie ji převezla do Prahy a včera po osmé hodině večer ji čekal transport z pražské Ruzyně do Brna, kde měla v cele předběžného zadržení čekat na uvalení vazby.

„Policisté Škrlovou zadrželi, když pátrali po údajně týraném třináctiletém českém chlapci Adamovi. Nakonec zjistili, že domnělý třináctiletý Adam je ve skutečnosti Škrlová,“ potvrdila brněnskému Deníku Rovnost mluvčí ministerstva zahraniční Zuzana Opletalová.

Norská policie předala Škrlovou české straně na základě obvinění, které na ni vydalo Městské státní zastupitelství v Brně. „Je obviněná z trestného činu poškozování cizích práv. Oklamala Fond ohrožených dětí, když se v brněnském zařízení Klokánek vydávala za třináctiletou Annu,“ řekl mluvčí brněnského státního zastupitelství Vladimír Kutnohorský. Ženě za to hrozí dva roky vězení.

Zastupitelský úřad v norském Oslo věděl o případu týraného Adama od poloviny loňského prosince. Kontaktovala ho česká Linka bezpečí s tím, že se na ni obrátil chlapec z neznámého dětského domova v Oslo.

„Psal, že ho týrá a zneužívá otec. Informaci jsme předali ambasádě a ta policii,“ řekl Martin Balcar z Linky bezpečí. Norská policie zjistila, že chlapec z dětského domova uprchl.

„To, že je to Barbora Škrlová, zjistila norská policie teď o víkendu,“ potvrdila Kateřina Stašková z české ambsády v Norsku.

Podle informací policie přicestovala Škrlová do Norska na konci loňského léta spolu s pětičlennou českou rodinou. Mělo jít o třiačtyřicetiletého spisovatele a šéfdramaturga Východočeského divadla Martina Fahrnera, který patří mezi známé brněnského herce Viktora Skály.

DNA jeho dcery využila Mauerová v opatrovnickém řízení, když se snažila pro Škrlovou získat identitu Aničky. „Škrlová se v Norsku vydávala za třináctiletého syna Adama. Otec jí ke změně identity zřejmě napomáhal a po jejím útěku z dětského domova ho policie zadržela. Nejprve pro podezření z týrání „Adama“ a poté pro matení policie,“ uvedla Opletalová.

Zamotaný příběh Barbory Škrlové je součástí takzvané kuřimské kauzy. Ta vypukla letos v květnu, když policie díky pozornému sousedovi objevila v jednom z domů v Kuřimi na Brněnsku týraného devítiletého Ondřeje. Jeho matka Klára Mauerová podle vyšetřovacích spisů spolu s dalšími lidmi mučila také druhého syna Jakuba. Barbora Škrlová tehdy žila s rodinou jako třináctiletá Anička, kterou se Mauerová snažila adoptovat.

S chlapci se po zatčení jejich matky dostala do brněnského zařízení pro ohrožené děti Klokánek. Odtud uprchla. Poté se ukázalo, že je ve skutečnosti třiatřicetiletou ženou. Kriminalisté ji chtěli vyslechnout už před několika měsíci. Ona však odjela ke svým příbuzným do Dánska a policejnímu výslechu se vyhýbala.

„Její otec tvrdil, že by jí to ublížilo. Byla totiž psychicky labilní,“ řekl před časem právník Josef Kolinský, který Barboru Škrlovou zastupoval. Před dvěma měsíci s ní a s jejím otcem Josefem Škrlou přestal spolupracovat. „S týráním dětí nechceme mít nic společného,“ uvedl Kolinský.

Kromě Kláry Mauerové čelí obvinění z brutálních praktik další čtyři lidé. Její sestra Kateřina, Hana Bašová alias Nency, bratr Barbory Škrlové Jan Škrla a Jan Turek. Všichni jsou kamarádi ze skautského oddílu Mravenci. Obviněna je i lékařka Milana Smékalová za to, že si nevšimla jizev na tělech chlapců.

Děti jejich blízcí a známí systematicky trýznili na chatě za Brnem. „Svazovali jim ruce a nohy, polévali je vodou, pálili cigaretami, na hlavách měli přitom pytle,“ píše se v policejním spisu.

Barbora Škrlová vystupovala v kauze zatím jako svědek. I ona by však mohla být obětí týrání, a dokonce i sexuálního zneužívání.

 

Škrlová žila v Norsku. Byla „bystrý hoch“

Když počátkem ledna zveřejnila norská policie fotografii, aby veřejnost mohla pomoci při pátrání po třináctiletém zneužívaném chlapci umístěném v dětském domově, ze kterého šestnáctého prosince zmizel, nikdo v Norsku netušil, že se jedná o další výmysl třiatřicetileté Barbory Škrlové z Kuřimi.

Téměř okamžitě po zveřejnění fotografie se ozvali zaměstnanci hostelu Bed and Breakfast v severonorském Tromsø a pohřešovaný chlapec byl vzápětí zadržen. Policisty ale čekalo překvapení. Ukázalo se, že chlapec je ve skutečnosti žena. A není jí třináct, nýbrž třiatřicet let.

Jak prokázalo vyšetřování, Škrlová se v Norsku ukrývala od září loňského roku a za pomoci rodičů chlapce, za kterého se vydávala, předstírala, že je jejich třináctiletý syn. Rodina Martina Fahrnera, která má tři děti, v Norsku na konci léta požádala o povolení k pobytu a o pracovní povolení. Jejich skutečný syn pobýval po celou dobu v Česku. Matka a všechny tři děti z rodiny, která pro Škrlovou vytvořila falešnou identitu, jsou v současné době doma.

Holila si hlavu

„Otce rodiny a třiatřicetiletou Češku zadržely v Norsku úřady za křivou výpověď,“ řekla včera pro norský deník Dagbladet policejní inspektorka Hanne Kristin Rohdeová.
Škrlová si podle ní ovazovala prsa a holila hlavu, aby bylo její chlapecké přestrojení dokonalé.

Martin Fahrner už jednou v Norsku čelil obvinění z těžkého zločinu. Škrlová ho vydávala za svého otce a udala ho, že ji hodlal coby svého syna prodat pedofilům. Ti ji měli fyzicky týrat. Obvinění později stáhla. Pohnutky Škrlové zůstávají pro norskou policii záhadou.

„Vycházeli jsme z informací, které úřadu na ochranu dětí poskytla právě tato žena. Hledali jsme chlapce, protože jsme o něj měli obavy,“ popsala postup policie inspektorka Rohdeová pro zpravodajský server Nettavisen.

Škrlová dokonce jako třináctiletý chlapec od září loňského roku navštěvovala Základní školu Marienlyst v Oslu. Jako žák udělala svými znalostmi a schopnostmi na norské učitele velký dojem.

„Hrál úžasně na piano,“ popisovala ředitelka školy Ingjerd Eriksenová schopnosti údajného chlapce pro zpravodajský server Nettavisen. O Barboře Škrlové mluvila neustále v mužském rodě. „Jeho studijní výsledky potvrzovaly, že je to bystrý hoch,“ dodala Eriksenová.

Pracovitý chlapec

Učitelé Škrlovou vesměs popisují jako pracovitého chlapce, který měl v pořádku učebnice a v hodinách pilně pracoval. „Zvlášť vynikal v matematice, tam výrazně převyšoval úroveň ostatních třináctiletých žáků. Nabídli jsme mu, že může přeskočit ročník,“ uvedla dále Eriksenová pro Nettavisen.
Učitele vůbec nenapadlo, že by se mohlo jednat o dospělou ženu.

„Říkali jsme si, že nevypadá zdravě. Potom jsme usoudili, že na tom asi nebude nejlépe psychicky,“ uvedla ředitelka školy.
Norská policie předpokládá, že důvodem k podivnému jednání Škrlové je snaha vyhnout se případnému trestnímu stíhání v Česku.

Škrlové se podařilo oklamat i řadu lidí v České republice. Úspěšně prošla opatrovnickým řízením jako třináctiletá dívka. A obelstila i pracovníky brněnského Klokánku, kteří ji považovali za malé děvče.

 

 

Kauza v datech:


5. května 2007
Soused Mauerových v Kuřimi objevil Ondřeje nahého na zemi v komoře.
10. května 2007
V Klokánku končí Ondřej, jeho bratr Jakub i třináctiletá Anna.
11. května 2007
Matka chlapců Klára Mauerová jde do vazby. Obvinili ji z týrání a postupně také její sestru Kateřinu, Hanu Bašovou, Jana Škrlu a Jana Turka.
12. května 2007
Anna utíká z Klokánku. Je to třiatřicetiletá Barbora Škrlová.
15. června 2007
Barbora Škrlová se přihlásila úřadům v dánské Kodani.
Listopad 2007
Z policejních spisů vyplývá, že Ondřeje s Jakubem týrali brutálně.
Policie obvinila lékařku dětí Milanu Smékalovou.