Pořadatelé letos povýšili jubilejní ročník na slavnost, na které vyznamenali největší osobnosti uplynulého období. „Když jsme ještě ve Strážnici začali vyznamenávat osobnosti jako nositele oskerušové tradice, všichni tito lidé se zavazovali, že se budou ze všech svých sil snažit, aby oskoruše vzkvétala a povědomí o ní nezaniklo. Předali jsme jim sazeničku, aby oskeruši zasadili ve své obci nebo jinde v příhodných podmínkách. A také jsme jim dali potištěnou láhev, aby ji v budoucnu vrátili plnou oskerušového destilátu. Byla to sázka do loterie, která skončila na bázi investice," sdělil s úsměvem z pódia stovkám návštěvníků moderátor slavností Martin Šimša.

Potvrdil, že mnoho lahví destilátu z oskeruší se zatím do Tvarožné Lhoty nevrátilo. „Proto jsme se rozhodli ocenit letos dlouholeté spolupracovníky. Jsou to výjimeční muži," vyzval k pasování větví oskeruše na Nositele oskerušové tradice pětici nejzasloužilejších předseda pořadatelského Mužského sboru Josef Durna.

Z nejvýše položené obce v srdci Pálavy přijel Jan Strouhal z Klentnice, který vyrábí nejen destiláty ale i marmelády, oskeruši suší i zavařuje. Vysadil i mnoho stromů. „U nás roste osmdesát oskeruší, nejstarší mají čtvrt tisíciletí," řekl Jan Strouhal.

Ocenění si odnesl také Josef Machalík z Bánova a Jaroslav Stanislav ze Strážnice. Jan Žufánek z Buchlovic se stará o sedmdesát stromků, které vysadil městys. Vojtěcha Knota z Nedachlebic zastoupil na pódiu Miloš Gregůrek.