Kromě dárků najde Ladislava Cagášková každý rok pod stromečkem také obálku. Darované peníze většinou využije hned po svátcích. Povánoční slevy jsou totiž vhodným časem, jak levně nakoupit zboží, které je během roku i dvakrát dražší.

„Většinou nakupuji sportovní zboží a faktem je, že občas přemýšlím, jestli si ho za tu cenu koupit. Když ale pak najdu něco ve slevě, většinou už neváhám,“ potvrzuje studentka.

Před Novým rokem totiž není pro Cagáškovou problém zlevněné zboží najít. Většina modelů je totiž už „stará“ a na trh přichází nové kolekce nejen oděvů, ale i elektroniky. Není tedy výjimkou narazit až na padesátiprocentní slevy. To potvrzují i prodejci.

„Slevy teď máme na celý zimní sortiment. Jde o modely zimního zboží 2008/2009, záleží ale na typu zboží,“ řekl například Marek Kubát z hodonínského In-Sportu. Milovníky zimních sportů tak lyže vyjdou o třicet až čtyřicet procent levněji. Na sportovní oblečení jsou slevy i kolem padesáti procent.

Na své si ve slevách přijdou také milovníci domácích kin, plochých televizorů nebo čistého zvuku v reproduktorech. Stejný přístup ke starším modelům má totiž také většina společností, které obchodují s elektronikou.

„Předpokládám, že slevy příjdou začátkem ledna, a to jak na starší modely, tak i na zásoby, kterých je příliš,“ vysvětlil ředitel nákupu a marketingu K+B elektro Ladislav Pospíšil. Podle něj se budou slevy pohybovat kolem šedesáti procent.

Lidé, kteří se chystají obnovit šatník, mohou mít také radost. Levnější by totiž mělo být i oblečení a textilní zboží. „Slevy budeme mít většinou až v lednu, a to padesát až sedmdesát procent,“ informovala Světlana Solancová z prodejny Takko.

Až osmdesátiprocentní snížení cen poté nabízí řetězec Hypernova. „Tentokrát zahájíme povánoční výprodej druhého ledna 2009. Ve výprodeji bude kromě textilního zboží především sportovní vybavení a obuv,“ doplnil za Hypernovu Petr Chadraba.

Pokud někdo dává přednost nákupům, kde pod jednou střechou sežene elektroniku, oblečení i sportovní zboží, na Hodonínsku si nevybere a nechce přitom jezdit daleko, ideálem je Břeclav nebo Uherské Hradiště.

Například síť prodejen Tesco nabízí levnější oblečení, elektroniku i papírové zboží. „Až o polovinu levněji lidé pořídí vybrané zboží v odděleních hraček, papírnictví, domácích potřeb a vánočních dekorací. Ještě výhodněji mohou zákazníci nakoupit oděvy, až se sedmdesátiprocentními slevami,“ sdělila za společnost Eva Karasová.

Lidé z Hodonínska, kteří si zvykli nakupovat v Tescu ve slovenské Skalici, už ale od Nového roku musí počítat s nákupem v eurech. Se slevami mohou zákazníci počítat samozřejmě také v nákupních centrech v Brně.