„Na Bukovanském mlýně děláme spoustu akcí jak hudebních, tak gastronomický a k folklóru máme blízko. Tentokrát jsme se pokusili o hodně neformální akci, která byla nesvázaná a nenalinkovaná. Když už se hraje celou noc, tak proč nehrát i celý den," přiblížil myšlenku nonstop muzicírování hlavní organizátor Pavel Růžička, který se čtyřiadvaceti­hodinového maratónu aktivně účastnil i se svou cimbálovou muzikou.

Kromě jeho kapely se zhruba dvěma stovkám posluchačů představilo ještě dalších šest cimbálek – Bálešáci ze Starého Města, Kapric ze Svatobořic, Krepina ze Strážnice, Vojara z Velkých Bílovic, Mládí z Čejče a Friška z Kyjova. „Noc byla perfektní a přišla spousta lidí. K ránu už to bylo trochu unavené, ale milé," hodnotil Růžička.

Bukovanská akce byla natolik jedinečná, že si zasloužila i zápis do České knihy rekordů. „Kapely se střídaly až do nedělního dopoledne, pak nastoupily dvě nové cimbálky Mládí a Friška. Ještě nikdo se nepokusil s cimbálkou hrát čtyřiadvacet hodin. Je to nový rekord i nový nápad," řekl Jan Nehyba z pelhřimovské agentury Dobrý den, která zaštiťuje rekordy v České republice.

Častým tématem hovorů jednotlivých hudebníků byla doba jejich spánku. „Raději ani nepočítám kolik hodin už hraji. Bez spánku jsem to ale nezvládl a šel jsem ve čtyři hodiny spát," řekl David Vašulka, který hrál jak s Bálešáky, tak s Friškou.

Byli ale i tací, kteří nešli spát vůbec. „Jedeme teď směrem na Vysočinu, kde hrajeme ode dvou odpoledne a někteří kluci pospávají až teď v autě," informoval krátce po nedělním poledni Růžička.

Jednoduchou noc a den neměla ani obsluha. „Být pořád na nohách bylo zajímavé. Z pracovního hlediska to bylo celkem náročné, ještě jsem ani nespala. Nejspíš půjdu spát až v neděli večer," prozradila Veronika Sedláčková.

A jak se rekordní maratón cimbálových muzik vůbec organizuje?

„Využil jsem vlastních kontaktů a oslovil kamarády. A jelikož hraní tady nemáme svázané, tak si hráli, co sami chtěli. Jestli podobnou akci ještě někdy zorganizujeme, tak to se rozhodneme až podle toho, jaké budeme mít reakce," dodal Pavel Růžička.