Návštěvu folkloristky z Prušánek přiblížila i česká ambasáda. „Je to zručná umělkyně, která odráží své dědictví v kompozici svého umění. Během své návštěvy vedla tři intenzivní dílny pro dospělé i děti na českém velvyslanectví,“ informovala ambasáda České republiky na svém facebookovém profilu.

Účastníci se učili techniky malby tradičních motivů na různé textilie a další materiály. Mladá folkloristka stihla tři taková setkání za čtyři dny svého pobytu. „Líbilo se mi to, paráda,“ přiblížila Deníku jihomoravská studentka s tím, že tvoření ornamentů přibližovala především těm, kdo se do Spojených států amerických přivdali, přiženili nebo mají své rodinné kořeny v Česku.

Zájemce tak zasvětila do malby na stuhy, tašky, krabičky či další věci již připravenými folklorními motivy. Například na vajíčka tak mohli tvořit i voskem. A děti měly navíc k dispozici i omalovánky.

Práce s ornamenty v pojetí Kamily Zvědělíkové.Práce s ornamenty v pojetí Kamily Zvědělíkové.Zdroj: Ornamenty Kamila Zvědělíková

Moc volného času tak Kamile Zvědělíkové nezůstalo. Přesto jej dokázala využít naprosto jedinečně. „Mohla jsem mít jedno přání, a tím byla fotka u Kapitolu v kroji,“ prozradila dívka z Prušánek.

Malování ornamentů se věnuje zhruba sedm let. Jak sama říká, více intenzivně poslední rok. „Malovala jsem třeba na boty nebo vějíře. Mašlím jsem se začala více věnovat asi před rokem,“ podotkla zručná malérečka, jejíž plátnem se stal samozřejmě i vinný sklep.

Oskeruše ve Tvarožné Lhotě.
Oskoruše z Tvarožné Lhoty zasadili na Ukrajině, roste jen na dvou místech

Jejím nejnovějším počinem je magnetka s její rodnou obcí. „Pojedu totiž znovu do Ameriky a náš pan domácí sbírá magnetky od studentů z jejich domovských měst. Prušánky žádnou neměly, proto jsem se pokusila magnetku vytvořit,“ přiblížila mladá výtvarnice.

V jednom týdnu stihla být v kroji v metropoli USA před Kapitolem a o pár dnů později na Velikonoční krojované zábavě doma v Prušánkách.