Slovácký rok: Silné ruce postavily ozdobenou máj
Kyjov /FOTOGALERIE/ – Svátek, při němž jdou stranou všechny neshody, křivdy nebo závist. Tím je pro malou obec na Kyjovsku zahájení Slováckého roku. Obyvatelé Bukovan v něm totiž hrají hlavní úlohu. Připravují a pak tradičně ručně staví symbol čtyřdenního veselí – máj. Takto činí s několika přestávkami už od roku 1921. Tedy od doby, co se vůbec nejstarší folklorní festival koná. „Dohromady nás bylo asi dvě stě padesát. Pro všechny je to obrovská událost, na kterou se dlouho připravují. V podstatě už po skončení Slováckého roku přemýšlíme nad dalším," vypověděla starostka obce Jana Šimečková.
V podobném duchu se vyjádřila jedna z účastnic bukovanského krojového doprovodu Světlana Stonavská. „Před čtyřmi lety jsem malého vozila na vozíčku, teď už jde se mnou. Ještě před tím jsem chodila s chasou. Člověk vidí, jak stárne. Je to ale krásné," řekla.
A že věrnost tradicím je Bukovanským opravdu vlastní, ukázali se vší parádou a precizností. Máj pospojovanou ze dvou stromů přepravili vcelku, s koňským povozem, pěšky z obce až do města. Asi padesát párů silných rukou za pomocí žebříků, dřevěných tyčí s lany, písničky, vína a piva pak umístilo čtyřicetimetrovou chloubu ozdobenou mašlemi, růžemi a tureckým šátkem na špici do připraveného otvoru na Masarykově náměstí.
V pátečním programu vystoupily mužské sbory, Mladá muzika ze Šardic, dechová i cimbálová muzika.
Více videí na: https://www.youtube.com/user/TondaVrba